Przejdź do zawartości

Reptilianie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artystyczna wizja reptilianina

Reptilianie (także jaszczuroludzie, saurianie, reptoidzi, istoty gadzie) – fikcyjny gatunek humanoidalnych gadów, wykreowany przez twórców fantasy oraz science fiction. Spopularyzowany następnie przez zwolenników teorii spiskowych, według których są oni rzeczywistymi istotami żyjącymi na ziemi, obdarzonymi inteligencją oraz zdolnością upodobnienia się wyglądem do ludzi.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Smoczy Król z chińskiej mitologii

Ewolucja dinozaurów[edytuj | edytuj kod]

Dale Russell, kanadyjski paleontolog, opublikował eksperyment myślowy dotyczący hipotetycznej inteligentnej istoty, która miałaby wyewoluować z troodona (dinozaura ze stosunkowo dużym mózgiem). Dinozaury te miałyby przetrwać uderzenie meteorytu i zmiany klimatyczne, tak jak te, z których wyewoluowały ptaki, co dałoby im więcej czasu na wykształcenie inteligencji i stworzenie cywilizacji. Według innych teorii gady osiągnęły wyższy stopień inteligencji, niż stwierdza to współczesna nauka i przetrwały dzięki zaawansowanej technice[1][2][3].

Pozaziemskie pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z przedstawioną przez Davida Icke’a teorią reptilianie przybyli z alfa Draconis – konstelacji smoka (ich rodzimą planetę nazywa się często Reptilią). Mieliby żyć na Ziemi od tysięcy lat, już w czasach starożytnego Sumeru. Dowodem na to ma być mitologia sumeryjska, Nagowie z mitologii hinduskiej, smoki z mitologii chińskiej czy legendy Majów[4]. Wąż umiejący mówić pojawia się także w Księdze Rodzaju w Biblii.

Występowanie w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Za pierwszy opis postaci zbliżonej do reptilianina w literaturze współczesnej uważa się książkę „The Shadow KingdomRoberta E. Howarda. Postać posiada ciało człowieka i kilka głów węża, żyje w podziemnych tunelach, może przybrać postać człowieka[5].

Wygląd i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Wyobrażenie reptilianina w porównaniu z człowiekiem

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Typowe dla przedstawienia reptilianina cechy wyglądu:

 • ciało zazwyczaj większe (2,4 m wzrostu) i bardziej umięśnione od człowieka
 • skóra pokryta łuskami
 • stożkowata czaszka
 • zielone oczy z wąską źrenicą (szczelinową lub łezkowatą)
 • zredukowane uszy lub ich brak
 • trójpalczaste ręce, czasem z pazurami[6]
 • wysunięta szczęka
 • ogon (niekiedy jego brak lub chowający się w ciele).

Miejsca zamieszkiwania[edytuj | edytuj kod]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Umiejętności przypisywane reptilianom są bardzo zróżnicowane w zależności od źródła czy sposobu przedstawienia, najczęściej pojawiającą się cechą jest zmiennokształtność – zdolność do przybrania wyglądu dowolnego człowieka, co ma im ułatwiać infiltrację ludzkości. Osiągają to przez zdolną do zmiany kształtu i barwy skórę lub za pomocą zaawansowanych technologii pokrywają się skórą ludzką. Zazwyczaj ich nauka jest na wyższym poziomie niż ludzka. Pozostałe umiejętności występują od zupełnie paranormalnych (telepatia, podróże międzywymiarowe, przejęcie kontroli nad innym umysłem) po nadludzkie, ale wytłumaczalne naukowo lub występujące w przyrodzie u niektórych gatunków (komunikacja ultradźwiękami, brak emocji czy moralności, nadludzka siła, szybka regeneracja ciała, klonowanie)[12][13][14].

Relacje z ludźmi[edytuj | edytuj kod]

Można wyróżnić kilka podstawowych postaw reptilian wobec ludzi pojawiających się w kulturze:

 • Chcą zniewolić ludzkość bo potrzebują ludzi: nie zależy im na całkowitym zniszczeniu ludzkości z różnych powodów, odżywiają się ludźmi, wykorzystują ich do rozmnażania, potrzebują surowców naturalnych a niekorzystne jest dla nich rozpętanie wojny, czerpią energię z ludzkich negatywnych emocji[15]. Szczególnym przykładem są Goście, zdobywają zaufanie dzieląc się zaawansowaną technologią i medycyną, obiecując pokój w rzeczywistości zdobywają wpływy polityczne, a ukrywają swój plan przejęcia kontroli nad ludzkością. Ludzie są im potrzebni m.in. do wzbogacenia swojego własnego DNA[16].
 • Wrogość, dążą do unicestwienia ludzkości: uważają ludzi za zagrożenie, są gatunkiem ekspansywnym, chcącym zasiedlić nową planetę[17].
 • Przyjaźń lub obojętność, jak w przypadku Silurian, którzy ostatecznie decydują się zamieszkiwać Ziemię razem z ludźmi, zajmując tereny niewykorzystywane przez człowieka, na przykład pustynie[18]. Według niektórych teoretyków reptilianie stworzyli ludzką rasę za pomocą inżynierii genetycznej lub doprowadzili do powstania pierwszych cywilizacji[19].

Teorie spiskowe[edytuj | edytuj kod]

Ilustracja z książki Davida Icke’a

Według najpopularniejszych teorii reptilianie odpowiedzialni są za:

Teoria spiskowa Davida Icke’a ma zwolenników w 47 krajach, a na jego wykłady przychodzi do 6 tys. osób[23]. Ankieta z 2013 roku wykazała, że 4% (± 2,8%) Amerykanów wierzy w założenia teorii[24].

Jednym, często występującym, sposobem na zdemaskowanie reptilianina udającego człowieka jest zaobserwowanie u niego charakterystycznych gadzich oczu, tłumaczone jako chwilowa awaria lub niedoskonałość systemu kamuflażu.

Podziemne tunele[edytuj | edytuj kod]

Warren Shufelt, inżynier górnictwa, twierdzi, że za pomocą urządzenia udoskonalonego przez niego samego służącego do wykrywania minerałów i tuneli za pomocą promieniowania rentgenowskiego odkrył sieć tuneli, komór i złóż złota pod miastem Los Angeles. Jego przekonania odnośnie do podziemnego miasta zbudowanego przez jaszczury utwierdziła indiańska legenda. Istoty miałyby się w nim schronić przed wielką katastrofą. W zamian za obietnice podzielenia się skarbem uzyskał od władz miasta fundusze na odwiert. Po osiągnięciu głębokości ok. 300 m prace przerwano z powodu zbyt dużych kosztów i braku rezultatów. Gazeta Los Angeles Times 29 stycznia 1934 opublikowała artykuł o tym wydarzeniu[25].

Bractwo babilońskie[edytuj | edytuj kod]

Według Davida Icke’a to tajna organizacja złożona z reptilian (jedna z ich ras) dążąca do scentralizowania władzy na Ziemi. Nazwana w ten sposób, ponieważ wywodzi się ze starożytnego Bliskiego Wschodu. Grupa ta rządziła światem przez cały czas, składa się wpływowych ludzi: polityków, królów, biznesmenów czy dziennikarzy. Cechuje ich oraz spokrewnionych z nimi polityków brak skrupułów, chęć dominacji, rasizm, faszyzm i fascynacja starożytnymi rytuałami. Kontrolują ludzkość za pomocą religii, rozpętanych przez nich wojen, nauki tłumaczącej „ten świat, to wszystko, co istnieje” oraz techniki „problem-reakcja-rozwiązanie”, czyli tworzenie fikcyjnych problemów, wywołanie reakcji u ludzi, głównie chęci rozwiązania problemu, podsunięcia rozwiązania i zajęcie ludzi rozwiązywaniem go w celu odwrócenia uwagi[26]. Bractwo miałoby być także odpowiedzialne za polowanie na ludzi, gwałty kobiet i dzieci, satanizm, picie ludzkiej krwi, Holokaust oraz zamach z 11 września 2001 roku. Przyczynili się do powstania innych międzynarodowych organizacji, jak iluminaci, Council on Foreign Relations, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych (Chatham House) czy ONZ[27][28]. Ich siedzibą były miasta, z których mogli łatwo kontrolować cały ówczesny świat; na początku był to Sumer, potem Egipt, Rzym, Paryż. Icke uważa, że bractwo ma obecnie siedzibę w Londynie[29].

Reptilianie w polityce[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku podczas wywiadu dla radia Louis C.K. wielokrotnie pytał byłego sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, Donalda Rumsfelda, czy on i Dick Cheney są jaszczurami i czy smakuje im ludzkie mięso. Zaskoczony sekretarz odmówił udzielenia bezpośredniej odpowiedzi, co zostało odebrane jako przyznanie się do zarzutów[30].

7 stycznia 2014 roku podobne pytanie usłyszał premier Nowej Zelandii, John Key. Shane Warbrooke złożył oficjalną prośbę o udzielenie informacji „Czy istnieje jakikolwiek dowód obalający teorię, że pan John Key jest w rzeczywistości zmiennokształtnym reptilianinem kosmitą zmierzającym do zniewolenia ludzkości?”. Zgodnie z obowiązującym prawem (Official Information Act) rządzący byli zobowiązani odpowiedzieć nawet na tak absurdalne pytanie. Odpowiedzi udzielono 11 lutego, brzmiała ona „dokument rzekomo zawierający takie informacje nie istnieje lub nie został znaleziony”[31]. W związku z brakiem jednoznacznej odpowiedzi dziennikarze pytali premiera osobiście, aż John Key wypowiedział się w programie stacji telewizyjnej 3news „Podjąłem nietypowe kroki, nie tylko byłem u lekarza, ale i u weterynarza, obaj zgodnie stwierdzili, że nie jestem gadem. Nigdy nie byłem na pokładzie statku kosmicznego ani w przestrzeni kosmicznej a mój język jest naturalnej długości”[32][33].

4 marca 2013 magazyn Wired zauważył i opisał dziwne zachowanie agenta chroniącego Baracka Obamę oraz moment, w którym jego głowa przybiera nienaturalny kształt[34]. Na zarzuty rzecznik rady bezpieczeństwa odpowiedziała „Każdy rzekomy program ochrony prezydenta przy pomocy kosmitów i robotów prawdopodobnie będzie zredukowany lub porzucony przy ustalaniu budżetu państwa”[35].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

 • W 2006 roku David Icke w wywiadzie dla Terry’ego Wogana sam przyznał, że po ogłoszeniu swojej teorii nie mógł pokazać się publicznie bez bycia wyśmianym.
 • W wielu rankingach teoria spiskowa o reptilianinach rządzących światem jest klasyfikowana jako jedna z najbardziej absurdalnych i najzabawniejszych[36][37][38]. Satyryczny portal Joe Monster uznał ją za jedną z najbardziej absurdalnych teorii spiskowych[39].
 • Według niektórych publicystów reptilianie i podobne teorie są oznaką braku zaufania do władzy lub dehumanizacji ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie i wojny. Naturalną cechą ludzi jest obwinianie innych, w tym przypadku fikcyjne istoty i rzekome spiski za spotykające ich nieszczęścia oraz problemy ludzkości. Reptilianie sprawdzają się w roli uniwersalnego wroga, ponieważ nigdy nie zareagują na żadne z zarzutów[40][41].
 • Brytyjska organizacja Critical thinking zarzuca, że David Icke nie ma absolutnie żadnego dowodu na potwierdzenie swoich teorii, a głoszone przez niego tezy wprawiają w zakłopotanie nawet największych zwolenników teorii spiskowych, podczas gdy ich autorowi kończą się pieniądze na działalność. Organizacja stwierdziła, że podczas podróży do Brazylii w 2002 roku Icke zażywał lokalną psychoaktywną substancję (ayahuasca)[42].
 • Teorie miały by być plagiatem scenariusza filmu V: Visitors z 1984 roku.

Reptilianie w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Gorn, reptilianin z serialu Star Trek

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Gry[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Why Dinosaurs May Still Rule The Earth. 2012-05-19. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 2. Earth Evolved Reptilians. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 3. Rob Waugh: Welcome to our new lizard overlords: Study suggests alien worlds could be full of super-intelligent dinosaurs. 2012-04-12. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 4. Reptilianie, Anunnaki, Istoty Gadzie, Chitauli, Jaszczury na Ziemi. 2014-05-16. [dostęp 2015-04-26].
 5. Michael Barkun: A Culture of Conspiracy: Apocalyptic Visions in Contemporary America. Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 2003, s. 121. ISBN 0-520-23805-2.
 6. FAQ’S. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 7. a b IMDb: „Doctor Who” Season 5, Episode 8 The Hungry Earth. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 8. Filmweb: „V: Goście”. [dostęp 2015-05-01].
 9. Opowieść o Wężach i Dźwięku. [dostęp 2015-05-01].
 10. Lyle Blackburn: Lizard Man: The True Story of the Bishopville Monster. Anomalist Books, 2013. ISBN 1-938398-16-5.
 11. The Lizard-Man of Bishopville, South Carolina. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 12. Draconian Reptilians. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 13. The Greater Pictrue: Reptilians. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 14. The Reptilians. [dostęp 2015-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-22)]. (ang.).
 15. How to remove 4D parasites. 2010-03-18. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 16. Brian Ford Sullivan: ABC Books „V” for November 3. 2009-08-08. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 17. Common Sense I Grand Strategy of the Reptilians. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 18. Zimna krew. Doktor Who. Odcinek 9, sezon 5.
 19. The Reptilians – Humanity’s historical link to the Serpent Race. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 20. Lucy Waterlow: Aliens want to steal my soul: British woman claims she’s been repeatedly abducted by ‘reptilian’ extraterrestrials. 2014-04-28. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 21. David Icke: Gady u władzy?. onet.pl, 2013-03-26. [dostęp 2015-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-26)].
 22. A study of Reptilians. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 23. David Icke is not the Messiah. Or even that naughty. But boy, can he drone on. 2012-10-28. [dostęp 2015-04-26]. (ang.).
 24. Jim Williams: Conspiracy Theory Poll Results. 2013-04-02. [dostęp 2015-04-26]. (ang.).
 25. John Rhodes: Ancient „Lizard People” undergroung in Los Angeles?. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 26. Opis książki Największy sekret – David Icke. [dostęp 2015-05-03].
 27. Alexandra Wayson: Are Reptilians Really Controlling the World?. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 28. ninhursag2012: Reptiliańskie dziedzictwo krwi. 2013-02-23. [dostęp 2015-05-02].
 29. Kenneth Burke: The Biggest Secret: An interview with English author David Icke. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 30. John Del Signore: Louis CK Repeatedly Asks Donald Rumsfeld If He’s a Lizard Alien. [w:] Gothamist [on-line]. 2011-02-25. [dostęp 2012-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-20)]. (ang.).
 31. Mieszkańcy Nowej Zelandii pytają – „Czy premier John Key jest zmiennokształtnym reptilianinem?”. 2014-05-22. [dostęp 2015-05-02].
 32. Umberto Bacchi: New Zealand PM John Key Denies Being a Shapeshifting Alien Reptile. 2014-02-18. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 33. Dave Williams: John Key: ‘I’m not a reptile’. 2014-02-12. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 34. Barack Obama może mieć gadzią ochronę. 2013-03-20. [dostęp 2015-05-02].
 35. Beckhusen Robert: White House Can’t Afford Its Shapeshifting Alien Reptile Guards. Wired, 2013-03-26. [dostęp 2013-11-15]. (ang.).
 36. Tom Butler: 10 Hilariously Stupid Conspiracy Theories (That People Actually Believe). 2014-08-02. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 37. Aaron Kaufman: 10 Of The Craziest Conspiracy Theories That A Ridiculously Disturbing Amount Of People Believe. 2014-02-10. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 38. The eight most ridiculous conspiracy theories. 2014-02-12. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 39. Moonshield: 10 absurdalnych teorii spiskowych. 2009-07-27. [dostęp 2015-05-03].
 40. Conspiracies and Underdogs Even stupid ideas should be examined. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 41. Blaming the Reptilians: Scapegoat speculation game in the UFO truther circles. 2012-02-01. [dostęp 2016-07-03]. (ang.).
 42. Critical Thinking: David Icke. 2004. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 43. a b Theodore Rex w bazie IMDb (ang.)
 44. Super Mario Bros. filmweb. [dostęp 2015-04-26].
 45. IMDb: Teaser Trailer Iron Sky the Coming Race (2016). [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 46. IMDb: „Ancient Aliens” The Reptilians. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 47. IMDb: „The X Files” Alone. [dostęp 2015-05-01]. (ang.).
 48. Filmweb: Barney i przyjaciele. [dostęp 2015-05-02].
 49. allmusic ((( Reptilian > Overview ))). [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
 50. Genius.com: Beast 1333 – Holographic universe lyrics. [dostęp 2015-05-03]. (ang.).
 51. Łukasz Wiśniewski: Total War: Warhammer II – jaszczuroludzie – poradnik. gram.pl, 2017-10-11. [dostęp 2024-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-13)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]