Republika Austriacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Republik Österreich
Republika Austriacka
Flaga Austrii
Herb Austrii
Flaga Austrii Herb Austrii
Język urzędowy niemiecki
Stolica Wiedeń
Typ państwa republika
Głowa państwa prezydent Wilhelm Miklas
Szef rządu kanclerz Engelbert Dollfuß
Liczba ludności (1919)
 • całkowita 

6 420 000
utworzenie I Republiki Austriackiej 21 października 1919
Data likwidacji zmiana nazwy na Federalne Państwo Austriackie
12 lutego 1934
Mapa Austrii

Republika Austriacka (niem. Republik Österreich) – państwo na terenie obecnej Austrii, które istniało od 21 października 1919 roku do 12 lutego 1934 roku.

Republika istniała od ratyfikacji przez austriacki parlament traktatu z Saint Germain, który wymusił zmianę dotychczasowej nazwy (Republika Niemieckiej Austrii), doprowadził do istotnej korekty granic oraz zabronił podejmowania prób zjednoczenia z Niemcami.

Jej schyłkiem było przejęcie władzy przez kanclerza Engelberta Dollfußa w 1932 roku, który w rok później rozwiązał parlament i rozpoczął rządy za pomocą dekretów. Dollfuß zbliżył się w swojej polityce do Mussoliniego, broniąc Austrii przed ekspansją III Rzeszy. 12 lutego 1934 roku zmieniono nazwę na Federalne Państwo Austriackie. Pół roku później, 25 lipca 1934, Dollfuß został zamordowany w zamachu zorganizowanym przez austriackich nazistów.

Wyniki wyborów[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Graham, Malbone W., Foreign Governments and Politics. The Constitutional Crisis in Austria, „The American Political Science Review” 24:1 (1930).