Republika Dalekiego Wschodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Дальневосточная Республика
Republika Dalekiego Wschodu
Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka 1920-1922 Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka
Flaga Republiki Dalekiego Wschodu
Herb Republiki Dalekiego Wschodu
Flaga Republiki Dalekiego Wschodu Herb Republiki Dalekiego Wschodu
Położenie Republiki Dalekiego Wschodu
Stolica Wierchnieudyńsk, następnie Czyta
Ustrój polityczny republika
Ostatnia głowa państwa prezydent Nikołaj Matwejew
Ostatni szef rządu premier Piotr Kobozew
Jednostka monetarna rubel Republiki Dalekiego Wschodu
Data powstania 6 kwietnia 1920
Data likwidacji 15 listopada 1922
20-kopiejkowy znaczek RDW wydrukowany w 1922 w Czycie

Republika Dalekiego Wschodu (ros. Дальневосточная Республика (ДВР), Dalniewostocznaja Riespublika) – państwo marionetkowe istniejące w północno-wschodniej Azji w latach 1920-1922.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Republika utworzona została 6 kwietnia 1920 roku, z inicjatywy Rosji Radzieckiej, jako państwo odgradzające ją od chińskich terenów okupowanych przez Japończyków. Stolicą początkowo był Wierchnieudyńsk (obecnie Ułan Ude), a następnie Czyta. Wojska republiki Dalekiego Wschodu współpracowały z rosyjskimi bolszewikami i mongolskimi komunistami Suche Batora i Czojbałsana w zwalczaniu pro-monarchistycznych, popieranych przez feudałów i mnichów mongolskich oddziałów barona Romana von Ungern-Sternberga, pragnącego restaurować "imperium Czyngis-chana" rozpościerające się od Azji po Europę, mające być przeciwwagą zarówno dla "zgniłego moralnie kapitalizmu" Zachodu, jak i dla "bezbożnego komunizmu". W czerwcu 1922 roku zgromadzenie ludowe Republiki Dalekiego Wschodu opowiedziało się za przyłączeniem do Radzieckiej Rosji. 15 listopada 1922, po pełnej ewakuacji japońskiego korpusu interwencyjnego, RDW została oficjalnie włączona do Rosyjskiej FSRR.

Republika zajmowała tereny obecnych jednostek administracyjnych: obwód czytyjski, obwód amurski, Kraj Chabarowski oraz Kraj Nadmorski.

Prezydenci Republiki Dalekiego Wschodu[edytuj | edytuj kod]

Premierzy Republiki Dalekiego Wschodu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]