Republika Dońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Republika Dońska
Всевеликое Войско Донское
1918–1920
Flaga
Godło Republiki Dońskiej
Flaga Godło
Język urzędowy

rosyjski/ukraiński

Stolica

Nowoczerkask

Ustrój polityczny

republika

Szef rządu

Ataman Afrikan Bogajewski

Waluta

ruble dońskie

Deklaracja suwerenności

od Rosji Sowieckiej
18 maja 1918

Zajęcie

Rosja Sowiecka
1920

Mapa Republiki Dońskiej

Republika Dońska (Wszechwielkie Wojsko Dońskie) – niezależne państwo, utworzone 18 maja 1918 na terenach byłego Obwodu Wojska Dońskiego.

Republikę Dońską stworzono z poparciem armii niemieckiej i Brytyjczyków (a więc przedstawicieli państw nadal prowadzących wojnę ze sobą). Udało się im stworzyć armię, która w krótkim czasie wygnała bolszewików z terenów Republiki, likwidując Dońską Republikę Radziecką.

11 maja 1918 wybrano doński rząd tymczasowy. 16 maja obwołano Piotra Krasnowa atamanem z uprawnieniami dyktatorskimi. 5 czerwca Krasnow proklamował powstanie Republiki Dońskiej. Stolicą Republiki był Nowoczerkask.

Po wybuchu rewolucji w Niemczech (1918), klęsce Niemiec i zawieszeniu broni na froncie zachodnim wojska niemieckie zaczęto wycofywać do kraju. Armia Krasnowa, 50 000 ludzi, musiała teraz walczyć z czerwonoarmistami na dwa fronty. Wielu Kozaków przechodziło na stronę bolszewików, inni kapitulowali lub dezerterowali. 14 lutego 1919 Krasnow ustąpił ze stanowiska atamana Donu i przekazał resztki swych sił Armii Ochotniczej. Jego następcą na stanowisku atamana był od 6 lutego 1919 gen. Afrikan Bogajewski (do 1921, na emigracji).

Republika Dońska została rozbita przez Armię Czerwoną na początku 1920 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]