Republika Dońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Republiki Dońskiej

Republika Dońska (Wszechwielkie Wojsko Dońskie) – niezależne państwo, utworzone 18 maja 1918 na terenach byłego Obwodu Wojska Dońskiego.

Republikę Dońską stworzono z poparciem armii niemieckiej i Brytyjczyków (a więc przedstawicieli państw nadal prowadzących wojnę ze sobą). Udało się im stworzyć armię, która w krótkim czasie wygnała bolszewików z terenów Republiki, likwidując Dońską Republikę Radziecką.

11 maja 1918 wybrano doński rząd tymczasowy. 16 maja obwołano Petra Krasnowa atamanem z uprawnieniami dyktatorskimi. 5 czerwca Krasnow proklamował powstanie Republiki Dońskiej. Stolicą Republiki był Nowoczerkask.

Po wybuchu rewolucji w Niemczech (1918), klęsce Niemiec i zawieszeniu broni na froncie zachodnim wojska niemieckie zaczęto wycofywać do kraju. Armia Krasnowa, 50 000 ludzi, musiała teraz walczyć z czerwonoarmistami na dwa fronty. Wielu Kozaków przechodziło na stronę bolszewików, inni kapitulowali lub dezerterowali. 14 lutego 1919 Krasnow ustąpił ze stanowiska atamana Donu i przekazał resztki swych sił Armii Ochotniczej. Jego następcą na stanowisku atamana był Afrykan Bohajewskyj (do 1921, na emigracji).

Republika Dońska została rozbita przez Armię Czerwoną na początku 1920.

Bibliografia, literatura, linki[edytuj | edytuj kod]