Republika Minervy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Republika Minervy
Republic of Minerva
Flaga
Flaga
Dewiza: (angielski) Land of the Rising Atoll
(Kraj wschodzącego Atolu)
Położenie Minervy
Język urzędowy

angielski

Ustrój polityczny

Republika

Typ państwa

Mikronacja

Głowa państwa

Prezydent Morris Davis (1972–1973, 1982)

Waluta

dolar Minervy (M$)

Data powstania

19 stycznia 1972

Republika Minervy, Minerva (ang.: Republic of Minerva) – mikronacja leżąca na terenie sztucznej wyspy. Założycielem był milioner i działacz polityczny Michael Oliver, który brał również udział w podobnych przedsięwzięciach w późniejszych latach. Urodzony na Litwie, w żydowskiej rodzinie[1] Oliver założył stowarzyszenie, Ocean Life Research Foundation, które rzekomo miało około 100 000 000 dolarów przeznaczonych na ten projekt, posiadało biura w Nowym Jorku i Londynie. Chciano utworzyć libertariańską społeczność zamieszkującą kraj Minervy, gdzie gospodarka i mieszkańcy nie byliby obciążeni podatkami, cłami, akcyzami i innymi kosztami utrzymania opieki społecznej. Nie otrzymywaliby państwowych zasiłków ani żadnych subsydiów, ani nie byliby narażeni na żaden państwowy interwencjonizm w gospodarkę. Oprócz turystyki i rybołówstwa, ekonomia opierałaby się na lekkim przemyśle i sektorze usług.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Atol Minerva został odkryty w 1852 roku przez grupę amerykańskich rybaków. W latach 19421945 wojska Stanów Zjednoczonych zajęły atole i pobliskie wyspy w czasie wojny na Pacyfiku.

W 1971 roku, barki załadowane piaskiem pod dowództwem Michaela Olivera przypłynęły z Australii, zwiększono poziom nad powierzchnią wody, umożliwiając budowę małej wieży i postumentu pod flagę. Republika Minervy wydała deklarację niepodległości w dniu 19 stycznia 1972 roku. Stworzono nową walutę (dolar Minervy). Do rządów Australii, Nowej Zelandii, Fidżi, Tonga, Nauru, Wysp Cooka i Samoa Zachodniego rozesłano listy informujące o powstaniu nowego państwa w regionie[2]. W lutym 1972 roku Morris C. Davis został wybrany na tymczasowego prezydenta Republiki Minervy. Deklaracja niepodległości spotkała się z wielką podejrzliwością innych państw w regionie. Delegacje państw regionu spotkały się na konferencji 24 lutego 1972, w sprawie nowego państwa. Tymczasowy prezydent został zwolniony przez założyciela Michaela Olivera i projekt upadł.

W 1982 roku grupa Amerykanów doprowadziła ponownie Morrisa C. Davisa do urzędu prezydenta, ale zostali zmuszeni przez wojska Tonga po trzech tygodniach do opuszczenia wyspy.

W październiku 2003 roku założony został „Rząd Minervy na obczyźnie” w Charleston, w Karolinie Południowej.

W listopadzie 2005 roku Fidżi złożyło skargę do Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego dotyczącą roszczeń terytorialnych Minervy.

Republika Minervy
MinervaReef0.jpg
MinervaReef2.jpg
MinervaReef3.jpg


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak założyć własne państwo? – Najwyższy CZAS! – tygodnik konserwatywno-liberalny. [dostęp 2009-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-22)].
  2. Ziemowit Szczerek: Załóż sobie państwo. Uniwersytet Wrocławski, 24 stycznia 2007. [dostęp 2017-02-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Olaf Ruhen, Minerva Reef, Sydney, 1963.
  • Samuel Pyeatt Menefee, Republics of the Reefs, Kalifornia, 1994
  • The Minerva Ploy, Newsweek, 23 października 1972
  • David Henley, Principality of Minerva, 2004
  • Micronations: Principality of Minerva, Estonia, 2005