Republika Pontyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Δημοκρατία του Πόντου
Republika Pontu
1917 – 1923
Flaga Republiki Pontu
Flaga Republiki Pontu
Hymn:

(Hymn do wolności)
Położenie Republiki Pontu
Język urzędowy pontyjski
Stolica Trapezunt
Ustrój polityczny Republika
Jednostka monetarna Drachma Pontyjska (Drachma-Symbol.svg)
Ogłoszenie Autonomii Imperium Osmańskie
23 września 1917
Wcielenie do Turcji Traktat w Lozannie
6 października 1923
Religia dominująca prawosławie, islam
Mapa Republiki Pontu
Mapa obszaru Republiki Pontyjskiej, obejmującej, w zamierzeniu jej twórców, obszar sześciu prawosławnych diecezji

Republika Pontyjska − prowizoryczne, demokratyczne państwo stworzone przez prawosławnych Greków pontyjskich (Pontów), istniejące w północnej Azji Mniejszej (na terenach historycznego Pontu), faktycznie w latach 19171919[1].

Od końca XIX wieku władze osmańskie poddawały zamieszkującą tereny dawnego Pontu ludność grecką systematycznym prześladowaniom. W szczególności, znaczną część greckiej ludności prawosławnej tego regionu, w tym większość dorosłych mężczyzn, eksterminowano w latach 1913–1922[2]. Represyjna polityka Turków zmuszała Greków do szukania schronienia w niegościnnych i trudno dostępnych Górach Pontyjskich, które stały się punktami oporu dla rebeliantów. W trakcie I wojny światowej na terenach Pontu miejscowa ludność prawosławna utworzyła separatystyczny rząd, niezależny od sułtanatu osmańskiego, domagający się niepodległości Pontu lub powołania federacyjnego państwa pontyjsko-ormiańskiego. Przywódcami kraju zostali ówczesny biskup Trapezuntu Chryzant (późniejszy metropolita Aten) oraz biskup Kastorii Herman (Karavangelis).

W traktacie pokojowym z Sèvres w 1920 mocarstwa ustaliły, że rejon ten będzie częścią Armenii. Jednak w wyniku porażki Grecji w wojnie grecko-tureckiej Pont został zajęty przez Turków, co usankcjonował traktat pokojowy z Lozanny z 1922.

Symbolem Republiki Pontyjskiej był jednogłowy orzeł z czasów dynastii Komnenów, władających Trapezuntem. W ten sposób jej twórcy nawiązywali do tradycji państwowych tego regionu w średniowieczu, gdy w latach 1204–1461 istniało tutaj bizantyńskie Cesarstwo Trapezuntu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. strona Pontos News
  2. The Genocide and Its Aftermath (ang.). W: The Australian Institute for Holocaust and Genocide Studies [on-line]. [dostęp 27.12.2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]