Republika Wewczani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Република Вевчани
Republika Wewczani
od 1991
Flaga Republiki Wewczani
Godło Republiki Wewczani
Flaga Republiki Wewczani Godło Republiki Wewczani
Państwo  Macedonia Północna
Stolica Wewczani
Ustrój polityczny Republika
Liczba ludności (2002[1])
 • całkowita 

2.500[1]
Jednostka monetarna ličnik[1]
Religia dominująca prawosławie[2]

Republika Wewczanimikronacja w południowo-zachodniej Macedonii Północnej, przy granicy z Albanią, obejmująca wieś Wewczani.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wewczani jest prawosławną wsią[2], otoczoną wsiami muzułmańskimi. Gdy zaczęła się rozpadać Jugosławia i wybuchły związane z tym procesem konflikty etniczne, mieszkańcy wsi przeprowadzili referendum w sprawie niepodległości, w którym tę ideę poparło 99% głosujących[1]. Niepodległości państwa nie uznało żadne inne państwo, włącznie z Republiką Macedonii[2], która powstanie samozwańczej małej republiki zignorowała[1]. Mieszkańcy nowego państwa szybko zgromadzili zapasy broni i amunicji, ogłaszając gotowość do obrony swojej niepodległości w przypadku napaści na Wewczani. Nowe państwo przyjęło własny herb, flagę, walutę i wzór paszportu. Waluta nie jest jednak obecnie w powszechnym użyciu, by nie naruszać macedońskiego prawa. Mieszkańców wsi ominęły także rozgrywające się w Macedonii walki między rządem centralnym i albańską mniejszością[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Macedonia Tolerates A 'Republic' In Its Midst (pol.). W: The New York Times [on-line]. 2002-01-06. [dostęp 2013-09-29].
  2. a b c Bartosz Król. Ochryda - kolebka Macedonii. „NA przejazd”. 5/2013 (7). s. 14-15 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]