Resident Evil 3 (gra komputerowa 2020)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Resident Evil 3
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Seria gier Resident Evil (seria)
Reżyser Kiyohiko Sakata
Yasuhiro Seto
Główny programista Go Azawa
Kompozytor Kota Suzuki
Azusa Kato
Silnik RE Engine[1]
Data wydania 3 kwietnia 2020[2]
Gatunek survival horror
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One

Resident Evil 3[a] – gra komputerowa z gatunku survival horror wyprodukowana i wydana przez Capcom. Jest to remake gry o tej samej nazwie, która pojawiła się w 1999 roku. Produkcja została wydana 3 kwietnia 2020 roku na komputery z systemem Microsoft Windows oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Protagonistami są Jill Valentine i Carlos Oliveira, którzy próbują przetrwać apokalipsę i uciec z miasta.

Prace nad Resident Evil 3 miały miejsce równolegle z Resident Evil 2 z 2019 roku, a obie gry działają na silniku RE Engine. Chociaż gra zawiera te same założenia co oryginał, wiele części zostało przeorganizowanych na rzecz bardziej skoncentrowanej historii. Aby uhonorować bardziej zorientowane na akcję podejście z oryginału, programiści zmienili prędkość ruchu i animacje postaci oraz dodali możliwość unikania nadchodzących ataków. W dniu premiery wydano także grę Resident Evil: Resistance która zawiera moduł wieloosobowy.

Gra zebrała przychylne recenzje od krytyków, którzy podkreślali jej narrację, napiętą atmosferę i oprawę graficzną. Krytyka dotyczyła przede wszystkim krótkiego wątku głównego i brakujących funkcji oryginału. Większy nacisk w grze na akcję i oskryptowane sekwencje również rozczarował niektórych krytyków. Gra była nominowana m.in. do nagrody „Best Action-Adventure Game” na IGN Game of the Year Awards 2020. Według twórców gra sprzedała się stosunkowo dobrze i zgodnie z ich oczekiwaniami.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Raccoon City pogrąża się w chaosie z powodu apokalipsy zombie spowodowanej wybuchem wirusa T, który został stworzony przez firmę farmaceutyczną Umbrella Corporation. 28 września 1998 Jill Valentine, była członkini Special Tactics And Rescue Service (S.T.A.R.S.), zostaje zaatakowana w swoim mieszkaniu przez stworzoną przez Umbrellę inteligentną broń biologiczną znaną jako Nemesis, która próbuje zabić ją i wszystkich pozostałych członków STARS. Po ucieczce z budynku spotyka się z kolegą S.T.A.R.S. oficerem Bradem Vickersem. Niedługo później Brad zostaje ugryziony przez zombie i mówi Jill, żeby się ratowała. Po kolejnym spotkaniu z Nemesis zostaje uratowana przez najemnika Umbrella Biohazard Countermeasure Service (U.B.C.S.), Carlosa Oliveirę. Carlos i grupa najemników – Mikhail Victor, Tyrell Patrick i Nicholai Ginovaef – ustawili pociągi metra, które planują wykorzystać do ewakuacji cywilów z miasta[3].

Po kilku spotkaniach z Nemesis Jill udaje się przywrócić moc do metra. W tym samym czasie Carlos i Tyrell zostają w mieście, szukając doktora Nathaniela Barda, naukowca z Umbrelli, który może wiedzieć, jak zrobić szczepionkę na wirusa T i uratować miasto. Kiedy Jill, Nicholai i Mikhail odjeżdżają pociągiem, Mikhail wyraża swoje podejrzenia wobec Nicholaia, że ich pluton został zaatakowany przez zombie. Nemesis nagle atakuje pociąg i zabija cywili; Nicholai blokuje pozostałych dwóch, zmuszając ich do obrony. Nemesis chwyta Mikhaila, który poświęca się, detonując ładunek wybuchowy, powodując wykolejenie się pociągu. Jill ucieka jako jedyna ocalała z wypadku[3].

Carlos i Tyrell udają się do miejskiego wydziału policji, gdzie planują znaleźć Barda. Komunikują się za pomocą komputera z Bardem, który informuje ich, że jest w szpitalu. W międzyczasie, gdy Tyrell śledzi lokalizację Barda, Jill ucieka z wraku wykolejonego pociągu, ale ponownie ściga ją Nemesis, który zmutował w większą formę. Jill rozmawia przez radio z Carlosem i walczy z potworem. Udaje jej się uciec, ale zostaje zarażona wirusem T. Jill pada nieprzytomna. Carlos znajduje ją około pół dnia później, zabierając ją do szpitala Spencer Memorial – miejsca pobytu Barda. Carlos przedziera się przez zarażony szpital, by odkryć, że Bard został zamordowany. Ogląda wideo Barda, w którym wyznaje, że wirus T został opracowany przez Umbrellę i pomimo tego, że Umbrella zatrudnia go do opracowania szczepionki, zarząd Umbrelli chce go teraz zniszczyć i wyeliminować wszelkie ślady istnienia wirusa. Carlos pobiera szczepionkę i podaje ją Jill. Tyrell przybywa do szpitala i dowiaduje się, że rząd USA planuje zniszczyć Raccoon City w wyniku ataku rakietowego w celu wyeliminowania infekcji wirusem T. Carlos jedzie do laboratorium NEST 2 pod szpitalem, aby znaleźć więcej szczepionek, podczas gdy Tyrell próbuje skontaktować się z kimkolwiek może, aby powstrzymać atak rakietowy[3].

Jill budzi się w dniu ataku rakietowego, 1 października, i ściga Carlosa do NEST 2. Spotyka Nicholaia, który okazuje się być przełożonym zatrudnionym przez nieznanego kontrahenta w celu sabotowania wysiłków Umbrelli, aby ukryć ich zaangażowanie oraz obserwować i zbierać dane o Nemesis. Nemesis zabija Tyrella i ściga Jill w laboratorium. Jill udaje się zsyntetyzować szczepionkę, ale spotkanie z Nemesis zachęca Nicholaia do odzyskania jej dla siebie, gdy zostawia ją do walki z potworem. Jill używa prototypowego karabinu, aby ostatecznie wyeliminować Nemesisa. Na lądowisku dla helikopterów w szpitalu Nicholai rozbraja Jill i niszczy szczepionkę, przyznając, że nie troszczy się o los miasta, dopóki zarabia za sabotowanie Umbrelli. Carlos interweniuje i powstrzymuje Nicholaia od strzelania w Jill. Podczas przesłuchania, dla kogo pracuje, oferuje ujawnienie informacji i zapłacenie dowolnej ceny w zamian za swoje życie. Jill ucieka z Carlosem helikopterem, pozostawiając Nicholaia na śmierć. Miasto zostaje zniszczone przez atak rakietowy, a Jill przysięga zniszczyć Umbrellę[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Resident Evil 3 pod względem mechaniki przypomina wydaną rok wcześniej przez Capcom Resident Evil 2. Gracz steruje Jill i Carlosem z kamerą za plecami bohatera. Głównym celem jest odnalezienie szczepionki na wirusa T i ucieczka przed Nemesisem. Stan gry można zapisać tylko w specjalnych pokojach. Wyjątkiem jest tryb hardmode, gdzie dodatkowo wymagane jest odnalezienie taśmy z tuszem. Gracz może zbierać przedmioty jednak ilość miejsca w ekwipunku jest ograniczona. Niektóre z nich można połączyć np. proch po zmieszaniu daje amunicję. Gra zawiera zagadki logiczne, jednak ich ilość jest mniejsza niż w poprzedniej części. Po przejściu gry dostępny jest sklep. Można w nim kupić różne ulepszenia do postaci za kredyty zyskane po wykonaniu wyzwań. Istotnym elementem serii jest speedrunning polegający na jak najszybszym przechodzeniu gry. Gracz dostaje specjalne nagrody za przejście fabuły w ustalonym czasie. W menu widoczne są aktualne rekordy i wymagany czas do wyższej rangi[2].

Kiedy gracz ukończy grę na najwyższym poziomie trudności, odblokowane zostają dwa dodatkowe tryby trudności. Te wyłączają automatyczne zapisy, utrudniają pokonanie przeciwników i zmieniają rozmieszczenie przedmiotów[4]. Dodatkowo po ukończeniu gry po raz pierwszy, w menu głównym odblokowany zostaje sklep z przedmiotami, który pozwala graczowi wydawać punkty na korzyści w grze, takie jak przedmioty zwiększające leczenie i obrażenia zadawane przez gracza, a także nowe bronie. Punkty zdobywa się, wykonując wyzwania – od znalezienia wszystkich ulepszeń broni po zniszczenie ukrytych lalek[5].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Gra była w produkcji przez około trzy lata. Przez pewien czas firma pracowała jednocześnie nad remakiem części 2 i 3. Peter Fabiano, jeden z producentów, wyjawił, że twórcy chcieli zachować klimat oryginału, ale przedstawić historię w nowej formie. Podczas prac zdecydowano się na większe zmiany względem oryginału w porównaniu do poprzedniej odsłony. Jedna z nowych mechanik, szybki unik, została dodana dla graczy, którzy wolą gry akcji od skomplikowanych strzelanek[6]. Oficjalna zapowiedź miała miejsce w grudniu 2019 podczas streamu Sony State of Play[7]. Oprócz wersji standardowej firma Capcom wydała wersję kolekcjonerską w której skład wchodzi m.in. figurka Jill[8]. Modelką nowej Jill została Rosjanka Sasha Zotova[9]. Na kilka dni przed premierą wydano demo gry pokazujące fragment rozgrywki. W przeciwieństwie do dema Resident Evil 2 nie posiada ono limitu czasowego. Po negatywnych komentarzach ze strony chińskich graczy Capcom zmienił ciąg cyfr w jednej zagadce. Ich zdaniem było to odniesienie do inwazji Japonii na Chiny w 1931 roku[10]. Z powodu pandemii koronawirusa w niektórych krajach zamówiona wcześniej wersja pudełkowa dotarła później niż powinna[11].

W projekt zaangażowanych było kilka osób, które pracowały nad oryginalną grą i miały okazję przebudować swoją wizję tego, jak powinno wyglądać Raccoon City. Jako że Resident Evil 3 toczy się niemal równolegle z wydarzeniami z Resident Evil 2, zespół deweloperski postanowił połączyć obie historie bardziej niż w oryginałach[12]. Poprawa tempa historii i lepszy zarys bohaterów, zwłaszcza relacji między Jill i Carlosem, było dla nich priorytetem. Zespół chciał, aby Jill była odporna i potrafiła przetrwać prawie wszystko, podczas gdy Carlos został zaprojektowany jako oddany sojusznik. Ich stroje zostały odpowiednio zmienione, Jill zyskała bardziej praktyczny strój, a Carlos miał bardziej szorstki wygląd[13]. Aby uhonorować bardziej zorientowane na akcję podejście z oryginalnej gry, zespół zmienił prędkość ruchu i animacje z remake'u Resident Evil 2 i dodał możliwość kontrataku, która pozwala graczowi automatycznie celować w głowę przeciwnika po uniknięciu ataku[14].

Proces projektowania Nemesisa przeszedł kilka iteracji. Chociaż zespół grafików upewnił się, że nowy model postaci pozostaje wierny pierwotnej koncepcji[15], przeprojektowali go tak, aby pasował do ponownie stworzonej i foto realistycznego otoczenia[16]. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian w stosunku do pierwotnego projektu jest fakt, że zamiast ubrania ma na sobie worki na zwłoki[17]. Według producenta Petera Fabiano ważne było, aby zachować istotę oryginalnej gry, ale jednocześnie ją unowocześnić[15]. Deweloperzy zwrócili uwagę na to, co zespół Resident Evil 2 robił z Tyranem[18], który ściga gracza, i ulepszyli sztuczną inteligencję, aby Nemesis mógł używać broni, chwytać Jill mackami i skakać na duże odległości, aby się pojawić tuż obok niej[13]. Zespół chciał dać graczom poczucie, że nieustannie ściga ich trudny przeciwnik, ale chcieli też dać graczom okresy wytchnienia i przekonać ich, że Jill może go pokonać[16].

Chociaż Resident Evil 3 ma te same założenia, co oryginalna gra, wiele części zostało przearanżowanych, zwłaszcza w porównaniu z remakiem Resident Evil 2[19]. Opowiadanie historii i dialogi w grze zostały znacznie rozszerzone, ponieważ Sakata chciał opowiedzieć bardziej spójną historię[20]. Jedną z głównych zmian jest Carlos, który teraz odgrywa bardziej znaczącą rolę[21]. Wiele zakończeń oryginalnej gry i wybory w trakcie walk, które wpływają na rozwój historii, zostały całkowicie usunięte na rzecz bardziej skoncentrowanej historii[20]. Dodatkowo gra nie posiada trybu Mercenaries – Operation: Mad Jackal, w którym w oryginalnej grze gracz próbuje uciec z miasta w określonym czasie[22]. Zamiast tego firma Capcom zdecydowała, że do Resident Evil 3 zostanie dołączony Resident Evil: Resistance, osobna gra dla wielu graczy opracowana przez tajwańską firmę NeoBards[14].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Game Informer 9/10[23]
Gry-Online 8/10[24]
GameSpot 6/10[25]
IGN 9/10[26]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

77/100[27]

Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem recenzentów, uzyskując średnią wynoszącą 77/100 punktów według serwisu Metacritic[27]. Według redaktorki IGN gra jest równie dobra co poprzednia odsłona. Pochwaliła uchwycenie klimatu oryginału i modernizację rozgrywki. Zwróciła uwagę na szczegółowe otoczenie i dobry projekt poziomów. Negatywnie skomentowała etapy z Nemesisem, które opisała jako oskryptowane i pozbawione elementu zaszczucia[26]. Heather Alexandra z Kotaku przypomniał o wyborach w oryginalnej odsłonie, które skutkowały innym zakończeniem. Bez nich gra ciągle utrzymuje szybkie tempo, jednak dystansuje się od oryginału. Redaktor porównał grę do późniejszych części[b]. Tam zbyt szybka akcja nie spodobała się fanom, ale historia Resident Evil 3 jest odpowiednio prowadzona w stałym tempie do samego końca[1]. Michał Grygorcewicz zwrócił uwagę na ścieżkę dźwiękową. Napisał, że głosy brzmią lepiej od tych w oryginale. Jednocześnie zarzucił że tempo gry nie pozwala wsłuchać się w dźwięki otoczenia, przez co nie budują one klimatu tak jak chociażby kroki Mr. Xa w dwójce[24].

Wielu krytyków stwierdziło, że Resident Evil 3 nie ma głębi swojej poprzedniczki, kładąc większy nacisk na akcję niż eksplorację i rozwiązywanie zagadek[28][29][30][25]. Niektórzy zauważyli, że gra jest daleka od tak intensywnych walk jak w Resident Evil 6[26][31] i że wciąż wymaga dokładnego zarządzania przedmiotami, które przypomina wczesne gry z serii[26][25][32]. Leon Hurley z GamesRadar+ porównał obszar szpitala do posterunku policji z Resident Evil 2, ponieważ obie lokacje wymagają od gracza stopniowego odkrywania jej w miarę postępów w grze[28]. Pomimo że umiejętność uniku została uznana za mile widziany dodatek[31][26][25], okno czasowe do jej wykonania zostało uznane za niespójne[23]. Niektórzy krytycy uznali również, że walka i strzelanie były mniej satysfakcjonujące niż w przypadku jej poprzedniczki[33][30].

Często krytykowanym aspektem gry był krótki czas potrzebny do jej przejścia i brak znaczącej zachęty do przejścia gry ponownie[29][25][30][31][34]. Alessandro Fillari z GameSpotu wyjaśnił, iż fakt, że gra opiera się na tym samym założeniu, co oryginał, ale nie zawiera niektórych lokacji, takie jak wieża zegarowa i park, sprawia, że jej krótka długość jest jeszcze bardziej widoczna[25]. Jason Faulkner z GameRevolution zauważył, że chociaż Resident Evil 3 pomija niektóre obszary z oryginału, wprowadza i rozszerza inne, nazywając grę bardziej wyobrażeniem niż prawdziwym remakiem[29]. Redaktor z magazynu „Edge” argumentował, że krótka długość gry nie stanowi problemu, stwierdzając, że jest ona porównywalna z tą z oryginalnej gry i po raz pierwszy powinna zająć od sześciu do ośmiu godzin. Krytyk zauważył również, że chociaż wiele zakończeń oryginału i wyborów na żywo z pewnością zachęcają do kolejnych rozgrywek, tak samo jest z odblokowywanymi elementami remake'u, które są potrzebne do speedrunów, i doszedł do wniosku, że gra jest bardziej wierna oryginałowi w duchu niż w treści[32].

Na ceremonii The Game Awards 2020 gra została nominowana do nagrody „Best Audio Design”, ale przegrała z The Last of Us Part II[35]. Podczas IGN Game of the Year Awards 2020 Resident Evil 3 była nominowana do nagrody „Best Action-Adventure Game” i „Best Remake/Remaster”, ale przegrała odpowiednio z The Last of Us Part II i Final Fantasy VII Remake[36][37]. Gra sprzedała się w ilości 2,5 miliona egzemplarzy do maja 2020 roku[38] i 2,7 miliona egzemplarzy do 30 czerwca 2020 roku[39]. Chociaż ta ostatnia oznacza 55% spadek w stosunku do 4,2 miliona egzemplarzy sprzedanych w podobnym okresie czasu jej poprzedniczki, Capcom uznał sprzedaż gry za dobrą i zgodną z jej oczekiwaniami[39]. W styczniu 2021 roku Capcom poinformowało, że gra sprzedała się w 3,6 miliona egzemplarzy[40].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W Japonii wydane jako Biohazard RE:3
 2. Tutaj redaktor miał na myśli gry wydane po Resident Evil 3: Nemesis z 1999 roku tzn. części 4-6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Heather Alexandra: Resident Evil 3: The Kotaku Review (ang.). Kotaku, 2020-03-30. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-07)].
 2. a b Resident Evil 3 (pol.). Gry-Online. [dostęp 2020-05-10].
 3. a b c d Capcom, Resident Evil 3. Capcom, 2020. (pol.).
 4. Thomas Wilde: Resident Evil 3: How to Survive Nightmare Difficulty (ang.). 13 maja 2020. [dostęp 10 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (22 stycznia 2021)].
 5. Sam Chandler: How to unlock the Shop – Resident Evil 3 (ang.). 9 kwietnia 2020. [dostęp 9 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 października 2020)].
 6. Shubhankar Parijat: Resident Evil 3 Interview – Return to Raccoon City (ang.). Gaming Bolt, 2020-03-24. [dostęp 2020-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-08)].
 7. Resident Evil 3 Remake oficjalnie zapowiedziane. Jest data premiery (pol.). Gry-Online, 2019-12-10. [dostęp 2020-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-29)].
 8. Resident Evil 3 Collector’s Edition w sprzedaży (pol.). Gry-Online, 2020-01-22. [dostęp 2020-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-03)].
 9. Michał Bobrowski: Resident Evil 3 Remake – modelka Sasha Zotova twarzą Jill Valentine (pol.). Gry-Online, 2019-12-22. [dostęp 2020-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-22)].
 10. Kirk Galitski: Some Chinese Gamers Are Angry Over A Puzzle In Resident Evil 3's Demo (ang.). The Gamer, 2020-03-27. [dostęp 2020-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-10)].
 11. Premiera Resident Evil 3 w wersji fizycznej z drobnymi problemami (pol.). Gry-Online, 2020-03-27. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-31)].
 12. Lucas White: Resident Evil 3 Interview: Capcom's Peter Fabiano Talks Nemesis and This Adaptation (ang.). 1 czerwca 2020. [dostęp 11 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 stycznia 2021)].
 13. a b John Saavedra: Resident Evil 3: How Capcom Modernized the Classic Survival Horror Game (ang.). 5 kwietnia 2020. [dostęp 11 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 września 2020)].
 14. a b Alistair Wong: Resident Evil 3 Director and Producer How the Remake and Resident Evil: Resistance Became One Package (ang.). 25 lutego 2020. [dostęp 15 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 grudnia 2020)].
 15. a b John Saavedra: Resident Evil 3: How Nemesis Changed in the Remake (ang.). 3 kwietnia 2020. [dostęp 12 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 grudnia 2020)].
 16. a b Kevin Wong: How the 'Resident Evil 3' Team Remade Nemesis (ang.). 18 kwietnia 2020. [dostęp 12 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 kwietnia 2020)].
 17. Ben Reeves: How Resident Evil 3 Made Nemesis Scarier Than Mr. X (ang.). 17 marca 2020. [dostęp 13 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 sierpnia 2020)].
 18. Matt Espineli: Resident Evil 3 Remake Was Planned For A While, Says Capcom (ang.). 26 lutego 2020. [dostęp 11 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (14 kwietnia 2020)].
 19. ゴジラ太田: 『バイオハザード RE:3』開発陣インタビュー。恐怖とアクションを融合し、現代の技術で蘇る本作への想いを訊く!(1/2) (jap.). 8 stycznia 2020. [dostęp 13 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (22 stycznia 2021)].
 20. a b Matt T.M. Kim: Resident Evil 3: How Capcom Redesigned Jill Valentine Into an Action Hero (ang.). 25 lutego 2020. [dostęp 12 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 grudnia 2020)].
 21. Chris Priestman: Resident Evil 3 Won't Have Multiple Endings Like the Original (ang.). 16 stycznia 2020. [dostęp 13 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 lutego 2021)].
 22. Felicia Miranda: Resident Evil 3 Mercenaries Mode Excluded From Nemesis Remake (ang.). 14 stycznia 2020. [dostęp 13 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 lutego 2021)].
 23. a b Ben Reeves: Resident Evil 3 (ang.). 30 marca 2020. [dostęp 9 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 lutego 2021)].
 24. a b Michał Grygorcewicz: Recenzja gry Resident Evil 3 – Mr. X był ledwie rozgrzewką (pol.). Gry-Online, 2020-03-30. [dostęp 2020-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-01)].
 25. a b c d e f Alessandro Fillari: Resident Evil 3 Remake Review – Farewell, Raccoon City (ang.). 3 kwietnia 2020. [dostęp 9 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 października 2020)].
 26. a b c d e Lucy O'Brien: Resident Evil 3 Single-Player Review (ang.). IGN, 2020-03-30. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-01)].
 27. a b Resident Evil 3 for PC Reviews (ang.). [dostęp 15 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 listopada 2020)].
 28. a b Leon Hurley: Resident Evil 3 review: 'A tense, jumpy retelling of the PS1 classic in a modern gaming language' (ang.). GamesRadar+, 30 marca 2020. [dostęp 16 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 października 2020)].
 29. a b c Jason Faulkner: Resident Evil 3 Remake Review (ang.). 30 marca 2020. [dostęp 10 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 stycznia 2021)].
 30. a b c Andy Kelly: Resident Evil 3 Remake review (ang.). 30 marca 2020. [dostęp 16 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 listopada 2020)].
 31. a b c Mollie Patterson: Resident Evil 3 review (ang.). 30 marca 2020. [dostęp 15 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 marca 2021)].
 32. a b Resident Evil 3. „Edge”, s. 88–90, lipiec 2020. Future Publishing (ang.). 
 33. Kirk McKeand: Resident Evil 3 Remake review – a step backwards (ang.). VG247, 30 marca 2020. [dostęp 16 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 marca 2021)].
 34. Wesley Yin-Poole: Resident Evil 3 remake review – at times brilliant, but not a patch on its predecessor (ang.). 31 marca 2020. [dostęp 17 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 lutego 2021)].
 35. Matt Swider: The Game Awards 2020: full winners list, game trailers and announcements (ang.). 11 grudnia 2020. [dostęp 18 marca 2021]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 marca 2021)].
 36. The Best Action-Adventure Game of 2020 (ang.). 15 grudnia 2020. [dostęp 18 marca 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 stycznia 2021)].
 37. The Best Remakes/Remaster of 2020 (ang.). 15 grudnia 2020. [dostęp 18 marca 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 stycznia 2021)].
 38. Chris Moyse: Resident Evil 3 has sold over 2.5 million copies to date (ang.). Destructoid, 12 maja 2020. [dostęp 18 marca 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 listopada 2020)].
 39. a b Andy Robinson: Capcom indicates it's not surprised by Resident Evil 3's sales decline (ang.). Videogameschronicle, 12 sierpnia 2020. [dostęp 18 marca 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 października 2020)].
 40. Samuel Tolbert: Resident Evil 3 crosses 3.6 million copies sold, per Capcom Q3 2021 financial results (ang.). Windowscentral, 28 stycznia 2021. [dostęp 18 marca 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 stycznia 2021)].