Resortowe dzieci. Media

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Resortowe dzieci. Media
Autor Dorota Kania
Jerzy Targalski
Maciej Marosz
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data I wyd. 12 grudnia 2013
Wydawca Wydawnictwo Fronda
Tematyka historia najnowsza Polski
poprzednia
brak
następna
Resortowe dzieci. Służby

Resortowe dzieci. Mediaksiążka napisana przez troje dziennikarzy: Dorotę Kanię, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza, wydana przez Wydawnictwo Fronda 12 grudnia 2013 roku w Warszawie.

Treść[edytuj | edytuj kod]

W zamierzeniu książka była pierwszą publikacją w serii wydawniczej pt. Resortowe dzieci[1], która miała „na celu pokazanie powiązań elit medialnych, biznesowych, politycznych i naukowych III RP ze strukturami PRL-u”[2]. Pierwsza publikacja z tej serii podejmuje próbę ukazania biografii wybranych ludzi mediów okresu PRL i III Rzeczypospolitej (dziennikarzy, producentów telewizyjnych, reżyserów itd.) oraz ich rodziców i rodziny rozpoczynających działalność w okresie PRL. Równolegle autorzy przedstawiają, jak – ich zdaniem – wyglądał proces powstawania prywatnych stacji telewizyjnych (TVN, Polsat) i czasopism („Polityka”, „Gazeta Wyborcza”). Twórcy książki uważają, że kariery opisanych w nich dziennikarzy, pracowników mediów nie byłyby możliwe bez rodzinnych koneksji z opisywanymi tytułowymi resortami. Opisywane osoby to zdaniem autorów w większości ludzie, którzy karierę w mass mediach zaczynali w tzw. Polsce Ludowej, gdy ich rodzice pełnili wysokie funkcje w tytułowych resortach i komunistycznych instytucjach.

Określenie „resortowe” jest związane z komunistycznymi, okresu stalinowskiego działami administracji rządowej, w których rodziny opisywanych postaci według autorów książki pełniły służbę.

Zawartość merytoryczna książki została oparta na dokumentach zgromadzonych w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej[3][4].

Treść książki została podzielona na osiem rozdziałów[5]:

 1. „Aleja Przyjaciół”. Tytuł rozdziału pochodzi od warszawskiej alei pod tą samą nazwą, w okresie PRL zamieszkałej m.in. przez osoby na stanowiskach państwowych, funkcjonariuszy różnych urzędów, w tym aparatu bezpieczeństwa oraz elitę komunistyczną. W rozdziale zostali opisani założyciele, twórcy, dziennikarze i publicyści „Gazety Wyborczej” wraz z odniesieniami do ich krewnych, przedstawionych jako działacze, pracownicy bądź współpracownicy partii KPP, PPR, PZPR oraz służb specjalnych: Adam Michnik (oraz rodzice Ozjasz Szechter i Helena Michnik)[6], Helena Łuczywo (ojciec Ferdynand Chaber)[7], Wanda Rapaczyńska (rodzice Józef i Katarzyna Gruber)[8], Konstanty Gebert (rodzice Bolesław Gebert i Krystyna Poznańska)[9], Anna Bikont (rodzice Zdzisław Kruczkowski i Wilhelmina Skulska)[10], Edward Krzemień (ojciec Ignacy Krzemień)[11], Ernest Skalski (Jerzy Wilker-Skalski i Zofia Nimen-Skalska)[12], Ludwika Wujec (matka Regina Okrent)[13], Michał Komar (ojciec Wacław Komar)[14], Seweryn Blumsztajn (ojciec Stefan Blumsztajn)[15]. Ponadto opisani zostali Lesław Maleszka[16], Maciej Stasiński[17], Agnieszka Kublik, Wojciech Czuchnowski[18] i Waldemar Kuczyński[19].
 2. „Nadzorca społeczeństwa”. W rozdziale jest kontynuowany opis Adama Michnika, w tym pod kątem jego działalności w powiązaniu z życiem politycznym PRL i III RP oraz ukazane powstanie i początki „Gazety Wyborczej”[20]. Ponadto przedstawieni zostali bracia Aleksander i Eugeniusz Smolarowie, ich rodzice Grzegorz Smolar i Walentyna Najdus[21] oraz Jan Lesiak, m.in. kwestia instrukcja UOP nr 0015/92 i sprawy powiązane[22].
 3. „Marsz intelektualistów ku III RP”. Tytuł rozdziału pochodzi od tytułu piosenki Jaceka Kaczmarskiego dedykowanej Danielowi Passentowi[23]. Jest w nim opisana historia powstania, działań i rozwoju redakcji oraz publikacji tygodnika „Polityka”, redaktorzy naczelni pisma Jerzy Baczyński[24], Stefan Żółkiewski[25], Mieczysław Rakowski[26], Jan Bijak[27] oraz pracownicy redakcji, m.in. Zygmunt Kałużyński[28], Andrzej Krzysztof Wróblewski[29], Daniel Passent[30], Marian Turski[31], Ryszard Kapuściński[32], Andrzej Szczypiorski[33], Zygmunt Szeliga[34], Jacek Mojkowski[35], Marek Ostrowski[36], Krzysztof Teodor Toeplitz[37], Wojciech Giełżyński[38], Roman Frister[39], Aleksander Chećko[40], Michał Komar[41], Tadeusz Olszański[42], Andrzej Garlicki[43], Krzysztof Mroziewicz[44] – przedstawieni jako osoby działające w otoczeniu bądź w ramach komunistycznych władz PRL oraz aparatu bezpieczeństwa[45]. Ponadto opisani zostali Jacek Żakowski[46], Janina Paradowska[47], Piotr Pytlakowski[48].
 4. „Dzielenie prasowego tortu”. Znalazł się w nim opis historii wydawnictwa RSW „Prasa”, jego kontynuatora RSW Prasa-Książka-Ruch (w tym likwidacji i sprzedaży tytułów prasowych)[49], a także odniesienia do innych wydawnictw m.in. Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”[50].
 5. „Wojna służb. Koncesja dla Polsatu”. W rozdziale autorzy opisali historię powstania stacji telewizyjnej Polsat[51], w tym przedstawili kulisy otrzymania koncesji na nadawanie oraz powiązania w tej sprawie. W odniesieniu do tematu zostali opisani założyciel programu Zygmunt Solorz-Żak[52], Piotr Nurowski[53] – obaj współpracownicy wywiadu służb PRL; zawarto także odniesienia m.in. do Edwarda Mikołajczyka[54] i Grzegorza Żemka[55]. Ponadto przedstawiony został dziennik prasowy „Kurier Polski”[56].
 6. „«Trójka» – wentyl bezpieczeństwa”. Rozdział dotyczy stacji radiowej Programu III Polskiego Radio[57]. Autorzy przedstawili opis historii, dyrektorów oraz zmian w redakcji po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w Polsce w 1981, które miał wprowadzać wówczas Andrzej Turski[58]. Przedstawieni zostali dziennikarze stacji, m.in.: Monika Olejnik[59], Beata Michniewicz[60], Grzegorz Miecugow[61], Marek Niedźwiecki[62].
 7. „Propaganda w natarciu – TVP”. W tej części książki została przedstawiona Telewizja Polska[63]. Opisane zostały w niej osoby związane z TVP, emitowane audycje oraz organy i wydarzenia, m.in.: Maciej Szczepański[64], instytucja Radiokomitetu[65], Krystyna Kurczab-Redlich[66], Jerzy Owsiak (oraz jego ojciec)[67], Robert Kwiatkowski[68], Bogusław Wołoszański[69], Jerzy Iwaszkiewicz[70], Jan Ordyński[71], Nina Terentiew[72] oraz Tadeusz i Piotr Kraśko[73], Olga Lipińska[74], Tomasz Lis[75] i jego żona Hanna (oraz jej ojciec Waldemar Kedaj)[76], programy informacyjne Teleexpress[77], Wiadomości[78], Tadeusz Zwiefka[79], Karol Małcużyński i jego syn[80], Jarosław Gugała[81], Tadeusz Mosz[82].
 8. „Telewizja służbowa”. Ostatni rozdział książki dotyczy stacji telewizyjnej TVN[83]. Zostali w nim opisani założyciele Grupy ITI, Mariusz Walter i Jan Wejchert[84], a ponadto dziennikarze i współpracownicy stacji, m.in. Andrzej Morozowski (oraz jego ojciec Mozes)[85], Milan Subotić[86], Justyna Pochanke[87], Katarzyna Kolenda-Zaleska[88], Tomasz Machała[89], Tomasz Sianecki[90], Marcin Meller[91] wraz z odniesieniami do ich krewnych.

Sprzedaż i patronat[edytuj | edytuj kod]

Książka była dostępna w księgarniach od 11 grudnia 2013[92], a jej oficjalna premiera odbyła się 17 grudnia 2013 roku w klubie Hybrydy w Warszawie[93][94].

Pierwotny nakład książki wyniósł 10 000 egzemplarzy, który został wyczerpany w pierwszych dniach po premierze, a publikacja znalazła się na 1. miejscu bestsellerów sprzedaży w sieci Empik i Merlin.pl[95][96][97]. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zakup książki, wydawnictwo dokonywało kolejnych zwiększeń nakładu; do 13 stycznia 2014 liczba egzemplarzy publikacji zamówionych przez wydawcę i skierowanych do sprzedaży wyniosła 110 tys.[98] Do 21 stycznia 2014 łączny nakład wyniósł 140 tys. egzemplarzy[99].

Patronami medialnymi książki został dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, tygodniki „Gazeta Polska”, „W Sieci”, portale internetowe wPolityce.pl, niezalezna.pl, i Telewizja Republika[1].

W maju 2014 została zapowiedziana druga publikacja z serii, zatytułowana Resortowe dzieci. Służby[100], która miała premierę w maju 2015[101].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Publikacja zyskała różne przyjęcie wśród recenzentów i publicystów. Część z nich wyraziła pozytywną opinię, uznając książkę za pożyteczną, odkrywającą, demaskującą i ukazującą sytuację w mediach[102][103][104]. Paweł Lisicki zwrócił uwagę, że książka pokazuje, jak „niektóre środowiska były w dużym stopniu opanowane przez byłych agentów”[105]. Sławomir Cenckiewicz broniąc publikacji przed jej krytykami uznają ją za „tylko dalece spóźnioną reakcją na dominację funkcjonariuszy informacji w mediach III RP”[106]. Piotr Bączek (członek Komisji Weryfikacyjnej WSI) uznał, że „dziennikarze, twórcy, artyści, których rodzice aktywnie wspierali system komunistyczny i reżim Jaruzelskiego mają niezwykle korzystną pozycję w mediach”, a za sprawą książki „zdzierana jest z nich maska neutralności, obiektywizmu i dystansu politycznego”[107].

Niektórzy recenzenci wydając pochlebną opinię wskazywali przy tym jej wady i niedociągnięcia[108][109], m.in. dotyczące kwestii techniczno-redakcyjnych[110]. Bronisław Wildstein wskazał, że książka „jako pierwsza pokazuje realne zjawisko”, oraz że „dzięki publikacji możemy obserwować poważny proces reprodukowania się elit PRL-owskich w III RP”[111]; jednocześnie publicysta stwierdził, że jego zdaniem książka zawiera też braki i błędy oraz liczba opisanych przez autorów osób jest zbyt nadmierna[112]. Wśród recenzentów pojawiła się opinia iż „tematyka ukazująca funkcjonowanie polskich mediów w czasach PRL oraz III Rzeczypospolitej, ma współcześnie ogromną poczytność”, zaś „ludzie chcą bliżej poznać ten fakty, uznawane dotychczas za temat tabu”[113]. Inna z recenzji przekazywała, że „skrajne reakcje, ostre dyskusje i szybka wyprzedaż nakładu potwierdzają, że to bodaj najważniejsza książka ostatnich miesięcy”[114].

O książce wypowiadały się zdecydowanie nieprzychylnie osoby opisane w niej m.in. Marcin Meller (określił ją jako „wylewanie szamba i plotkarski Pudelek”[115][116]), Tomasz Lis (określił publikację jako „skondensowaną nienawiść made in Poland”[117], a autorów nazwał „żulami z prawicowego lumpeksu”[118]), Monika Olejnik (zarzuciła Dorocie Kani zawiść i określiła autorów mianem frustratów[119][120]), Jerzy Baczyński (uznał, że przekroczyła „kolejne granice łajdactwa”[121]; ponadto w opublikowanym artykule zarzucił polityczne kryterium doboru opisywanych postaci, pominięcie osób pracujących w mediach określonych przez niego jako prawicowe, w tym np. współautora książki Jerzego Targalskiego, opracowanie materiałów SB z pominięciem zasad pracy historyka, szczątkowość dokumentów źródłowych, które według niego tworzą wrażenie celowego doboru celem potwierdzenia głoszonej tezy, wybiórcze traktowanie czynów osób, a nie całych życiorysów, rzekomy brak rozróżnienia pomiędzy różnymi rodzajami cytowanych dokumentów poświadczających współpracę z reżimem komunistycznym lub chęć takiej współpracy ze strony SB lub czy negatywne opinie ze stron władz, wytworzenie wrażenia, iż dziedziczy się rzekome błędy po rodzinie[122]), Krystyna Kurczab-Redlich (uznając treść o niej w książce za kłamstwa, po publikacji złożyła wniosek o udostępnienie akt z IPN z zamiarem wystąpienia o autolustrację[123]), Jacek Żakowski[124]. Ponadto Jacek Żakowski pod koniec grudnia 2013 złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew cywilny przeciw wydawcy książki, wysuwając w nim szereg żądań oraz domagając się przeprosin[125]. W postanowieniu z 14 stycznia 2014 sąd na okres dwunastu miesięcy uwzględnił żądanie zabezpieczenia powództwa przez Żakowskiego, aby nie rozpowszechniać książek z jego wizerunkiem na okładce i jednocześnie oddalił pozostałe jego żądania w zakresie wniosku o udzielenie zabezpieczenia[126]. 26 listopada 2014 roku Żakowski wygrał proces z wydawcą „Resortowych dzieci. Media”. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie jest nieprawomocny i nakazuje zadośćuczynić finansowo publicyście Polityki oraz opublikować przeprosiny jego osoby na łamach m.in. takich gazet jak: „Fronda”, „Gazeta Polska”, czy „Gazeta Wyborcza”. W uzasadnieniu wyroku sędzia Anna Tyrluk-Krajewska podała, że zdjęcie Jacka Żakowskiego na okładce „nosiło znamiona przekłamania, które miało na celu wprowadzenie w błąd odbiorców. W samej książce nie ma żadnych dowodów na związki powoda z komunistyczną władzą lub ówczesnymi służbami specjalnymi”[127].

Negatywne opinie o książce wyrazili publicyści „Gazety Wyborczej”: Dominika Wielowieyska, Wojciech Maziarski (wyraził zarzut, iż publikacja to „faszystowsko-komunistyczna metoda, by prześladować ludzi za grzechy rodziców”[105][128]) czy Paweł Wroński[129]. Ponadto Cezary Łazarewicz zarzucił autorom, iż „postawili w najgorszym świetle wszystkich tych dziennikarzy, za którymi sami nie przepadają”[130]. Książkę skrytykował również ksiądz Adam Boniecki na łamach „Tygodnika Powszechnego” argumentując, że autorom „przyświecało przekonanie, że w publicznej debacie argument ad personam ważniejszy jest niż ten, który trafia w meritum. Nie dopuszczali myśli, że ktoś, komu przy nazwisku kiedyś dopisano (w książce zawsze odnotowane) TW czy OZI (czasem zaś obiekt rozpracowania), dziś może zrobić coś dla Polski dobrego albo w jakiejś sprawie mieć rację[131].

Przypisy

 1. a b Resortowe dzieci. Media. wydawnictwofronda.pl. [dostęp 2013-12-29].
 2. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 7.
 3. Ujawniamy nieznane fakty z życia ludzi mediów – fragmenty książki „Resortowe dzieci”. niezalezna.pl, 12 grudnia. [dostęp 2014-01-02].
 4. Dorota Kania o pozwie Jacka Żakowskiego: Jego żądania są cenzurą. Reprezentuje tamtą mentalność ludzi. wirtualnemedia.pl, 30 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-02].
 5. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 5.
 6. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 23-25.
 7. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 25-27.
 8. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 27-28.
 9. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 28-30.
 10. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 30.
 11. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 30-33.
 12. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 33-35.
 13. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 35-36.
 14. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 36.
 15. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 36-37.
 16. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 37-38.
 17. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 38-39.
 18. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 40-42.
 19. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 43.
 20. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 48-49, 55-78.
 21. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 49-53.
 22. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 53-55.
 23. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 84, 107.
 24. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 84-86, 122-126.
 25. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 86-87.
 26. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 91.
 27. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 126-128.
 28. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 87-90.
 29. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 100-103.
 30. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 103-109, 119-120.
 31. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 109-110.
 32. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 110-113.
 33. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 114-116.
 34. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 120-121.
 35. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 128-129.
 36. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 131-136.
 37. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 136-137.
 38. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 137-140.
 39. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 140-142.
 40. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 144-145.
 41. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 145-148.
 42. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 172-174.
 43. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 175-176.
 44. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 176-177.
 45. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 84-177.
 46. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 148-155.
 47. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 155-164.
 48. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 166-168.
 49. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 193-223.
 50. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 194.
 51. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 227-264.
 52. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 227-230, 244-249.
 53. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 228-230.
 54. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 230-231.
 55. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 239, 241, 249, 266-267.
 56. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 249-259.
 57. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 269-290.
 58. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 274-275.
 59. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 276-281.
 60. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 281-283.
 61. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 284-285.
 62. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 286.
 63. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 293-369.
 64. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 293-294.
 65. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 295-301.
 66. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 301-306.
 67. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 307-301.
 68. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 317-318.
 69. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 319-320.
 70. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 320.
 71. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 327-328.
 72. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 328-331.
 73. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 329-330.
 74. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 331-335.
 75. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 335-340.
 76. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 340-343.
 77. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 343-350.
 78. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 354-360.
 79. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 360.
 80. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 363-365.
 81. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 365-367.
 82. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 368-369.
 83. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 375-410.
 84. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 375-385.
 85. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 390-398.
 86. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 399-401.
 87. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 402-403.
 88. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 403-405.
 89. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 405.
 90. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 406.
 91. Resortowe dzieci. Media 2013 ↓, s. 409.
 92. Ujawniamy nieznane fakty z życia ludzi mediów – fragmenty książki „Resortowe dzieci”. niezalezna.pl, 12 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-02].
 93. Warszawa: 17 grudnia, oficjalna premiera książki „Resortowe dzieci. Media”. wydawnictwofronda.pl. [dostęp 2014-01-02].
 94. Fotorelacja z Oficjalnej Premiery książki „Resortowe dzieci. Media” [17 grudnia]. wydawnictwofronda.pl. [dostęp 2014-01-02].
 95. „Resortowe dzieci” na 1 miejscu bestsellerów w Empiku!. niezalezna.pl, 1 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-02].
 96. "Resortowe dzieci" Wydawnictwa Fronda liderem sprzedaży. fronda.pl, 26 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-02].
 97. „Resortowe dzieci. Media” bestsellerem. ksiazka.net.pl, 12 grudnia 2014. [dostęp 2014-01-02].
 98. Polacy chcą prawdy o "resortowych dzieciach". Książka bije rekordy popularności!. 13 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-13].
 99. „Resortowe dzieci” wśród 10 najczęściej kupowanych książek w grudniu. niezalezna.pl, 17 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 100. Radio założone przez tajniaków z PRL-u. Premiera „Resortowych dzieci. Służby” w listopadzie. niezalezna.pl, 14 maja 2014. [dostęp 2014-05-14].
 101. Resortowe dzieci. Służby. wydawnictwofronda.pl. [dostęp 2015-05-14].
 102. Jacek Wenger: Wartość bez powabu – o „Resortowych dzieciach” pisze Jacek Wegner. sdp.pl, 17 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 103. Resortowe dzieci i brak wolnego rynku – kwestia bardzo kulturowa. wnas.pl, 28 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-22].
 104. Resortowe dzieci – Recenzja książki. moznaprzeczytac.pl, 5 stycznia 2014. [dostęp 2014-03-23].
 105. a b Publicyści o „Resortowych dzieciach”: Prześladować za grzechy rodziców? To faszystowsko-komunistyczna metoda. gazeta.pl, 30 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-22].
 106. nr 4/14: zamieszanie i awantura o „Resortowe dzieci”. dorzeczy.pl. [dostęp 2014-01-22].
 107. „Resortowe dzieci” to fundament III RP. Dziedzice PRL trwają w mediach, gospodarce, administracji, polityce…. wpolityce.pl, 4 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 108. Resortowe dzieci. Media. Wady i zalety książki. prawy.pl, 17 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 109. Jan Bodakowski: Resortowe dzieci. Media. Wady i zalety książki. prawy.p, 27 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-22].
 110. Resortowe dzieci. Media. ngopole.pl, 13 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 111. Wildstein o „Resortowych dzieciach”: „Jeśli znacząca część elit jest kontynuatorem elit komunistycznych, to staje się to zjawiskiem społecznym”. wpolityce.pl, 17 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 112. Bronisław Wildstein: „Resortowe dzieci” mają różne braki. Wielu ludzi nie powinno tam być. polskatimes.pl, 17 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 113. „Resortowe dzieci. Media” biją rekordy popularności. kresowiacy.com, 13 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 114. „Resortowe dzieci”: celnie, choć zbyt płytko. nowakonfederacja.pl, 17 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 115. Marcin Meller o „Resortowych dzieciach”: „Ta książka to wylewanie szamba, plotkarski Pudelek”. natemat.pl. [dostęp 2014-01-22].
 116. W „Newsweeku”: „Resortowe dzieci”, czyli rzyg niepokornych. newsweek.pl, 12 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 117. Lis odpowiada na „Resortowe dzieci”. „Dać upust własnym kompleksom i jeszcze zarobić kasę – to dopiero fajny biznes”. tokfm.pl, 7 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 118. Tomasz Lis ostro o autorach „Resortowych dzieci”: żule z prawicowego lumpeksu. wirtualnemedia.pl, 30 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-22].
 119. W najnowszym „Newsweeku” Monika Olejnik o autorach „Resortowych dzieci”: Współcześni donosiciele. newsweek.pl, 19 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 120. Monika Olejnik pozwie autorów „Resortowych dzieci”. „To dziennikarska prostytucja”. wirtualnemedia.pl, 20 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 121. Baczyński odpowiada Kani. „Dlaczego? Bo przekroczyli kolejne granice łajdactwa”. tokfm.pl, 15 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 122. Jerzy Baczyński. Dzieci prawdziwie resortowe. „Polityka”. 3 (2941), s. 16-18, 15-01-2014. 
 123. Będzie pozew zbiorowy przeciw autorom „Resortowych dzieci”? Część dziennikarzy chce oczyścić imię, inni się odcinają4. natemat.pl. [dostęp 2014-01-22].
 124. Żakowski o nagrodach dla autorów „Resortowych dzieci”: „Targalski powinien zostać szefem TVP, a Kania – szefową Jedynki”. wyborcza.pl, 17 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 125. Jacek Żakowski pozywa Frondę za okładkę książki „Resortowe dzieci. Media”. wirtualnemedia.pl, 27 grudnia 2013. [dostęp 2014-01-22].
 126. Porażka Jacka Żakowskiego, sukces autorów „Resortowych dzieci”. niezalezna.pl, 14 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 127. Jacek Żakowski wygrał z wydawcą „Resortowych dzieci”. Sąd: Jej autorzy dopuścili się obelgi i dyskryminacji. [dostęp 2014-11-28].
 128. Dominika Wielowieyska: Dobra wiadomość: lustrowanie dziennikarzy będzie trwało. wyborcza.pl, 7 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 129. Jak będziesz fikał, to Kania zlustruje teścia, stryja i rodowód chomika. wyborcza.pl, 18 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 130. Resortowe dzieci prawicy. wprost.pl, 7 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-22].
 131. Boniecki 2014 ↓, s. 2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]