Responsive web design

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozpoznanie i dostosowanie do wielkości urządzenia – responsive web design (RWD).

Responsive web design (RWD) – technika takiego projektowania strony WWW, aby jej układ dostosowywał się samoczynnie do rozmiaru okna przeglądarki, na której jest wyświetlany np. przeglądarki, smartfonów czy tabletów[1]. Strona utworzona tą techniką jest uniwersalna: wyświetla się dobrze na dużych ekranach oraz na smartfonach i tabletach.

Wdrażanie responsive web design[edytuj | edytuj kod]

Obsługa tej techniki odbywa się za pomocą tzw. media queries, które pozwalają rozpoznać rozdzielczość okna przeglądarki i zastosować odpowiedni arkusz stylu, lub jego fragment. Do działania możemy również użyć różnych skryptów JavaScript.

Tag HTML[edytuj | edytuj kod]

Poniższy kod zmienia domyślne ustawienia skalowania zawartości przez urządzenie mobilne, co pozwala na tworzenie stron niewymagających ciągłego powiększania i pomniejszanie przez użytkownika. Określa on również domyślną szerokość dokumentu na 100% szerokości wyświetlacza. Błędne określenie szerokości lub położenia elementów za pośrednictwem arkuszy stylów nadal powoduje konieczność przewijania strony w lewo bądź prawo.

<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1" />

Można również wstawić cały arkusz stylu, używając media queries.

  <link rel="stylesheet"
  media="screen and (max-width: 600px)"
  href="arkusz600.css">

Powyższy fragment mówi o tym, że arkusz stylu o nazwie arkusz600.css będzie działał tylko wtedy kiedy szerokość przeglądarki będzie mniejsza lub równa 600 pikseli. Można również użyć np. min-width, max-height, min-height.

Media Queries w CSS[edytuj | edytuj kod]

Jeśli nie potrzeba dzielić stylów na różne arkusze, można zrobić to wszystko w jednym pliku używając media queries.

  @media screen and (min-width: 480px) {
   a {
    color: red;
   }
  }

Powyższy fragment CSS powoduje pokolorowanie wszystkich odnośników, jeśli tylko szerokość przeglądarki będzie wynosić minimum 480 pikseli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]