Rewolucja cyfrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rewolucja cyfrowa, nazywana też rewolucją naukowo-techniczną – przyjęcie i rozpowszechnienie się technologii cyfrowych, a także cyfrowe wytwarzanie treści graficznych.

Rewolucja cyfrowa rozpoczęła się w momencie przejścia z mechanicznej technologii elektronicznej na elektronikę cyfrową pod koniec lat 50. XX wieku. Samo pojęcie upowszechniło się w połowie lat 70. ubiegłego wieku i jest stosowane współcześnie[1]. Kluczową fazą rewolucji cyfrowej było wynalezienie Internetu, rozwój sprzętu komputerowego oraz technologii komórkowej[2].

Współcześnie mianem rewolucji cyfrowej określa się również automatyzację, przetwarzanie i wymianę danych[3] i jest związana z wieloma dziedzinami życia.

Rewolucja cyfrowa w typografii[edytuj | edytuj kod]

Rozwój technologii cyfrowych miał wpływ na projektowanie tekstu przeznaczonego do druku. Wynalazek Gutenberga pozwolił na wytwarzanie tekstu na większą skalę[4], ale to rewolucja cyfrowa przyspieszyła proces powstawania nowych publikacji i rozwinęła się rynek książki oraz czasopism[5]. W efekcie powstała typografia elektroniczna, określana także jako typografia internetowa[5]. Publikowanie przeniosło się do Internetu, stanowiąc kolejny etap rewolucji typograficznej. Cyfryzacja typografii zmieniła sposób dystrybucji, archiwizowania oraz udostępnienia tekstu[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schoenherr S., Digital Revolution, 2004.
  2. Debjani R., Cinema in the Age of Digital Revolution, 2014.
  3. Schwab K., The Fourth Industrial Revolution, 2016.
  4. Eisenstein E., Rewolucja Gutenberga, 2004.
  5. a b van Bookland P., Przyszłość typografii, [w:] Triumf typografii. Kultura, komunikacja, nowe media, 2017.
  6. Chartier R., Pismo na ekranie komputera, [w:] Triumf typografii. Kultura, komunikacja, nowe media, 2017.