Rewolucyjne Stowarzyszenie Kobiet Afganistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rewolucyjne Stowarzyszenie Kobiet Afganistanu
جمعیت انقلابی زنان افغانستان
Ilustracja
Logo Rewolucyjnego Stowarzyszenia Kobiet Afganistanu
Państwo  Pakistan
Siedziba Kweta
Data założenia 1977
Rodzaj stowarzyszenia feministyczno-narodowe
brak współrzędnych
Strona internetowa

Rewolucyjne Stowarzyszenie Kobiet Afganistanu (dari جمعیت انقلابی زنان افغانستان, Dżamijjat-e Enkelabi-je Zanan-e Afghanestan) – afgańska organizacja feministyczno-narodowa.

Stowarzyszenie założyła w 1977 roku Mina Keszwar Kamal. Celem organizacji jest wspieranie praw kobiet w Afganistanie, demokratyczny ustrój i świeckość państwa. Członkiniami mogą być tylko kobiety mieszkające w Afganistanie. Inne kobiety i mężczyźni mogą udzielać finansowego i politycznego wsparcia.

Członkinie organizacji sprzeciwiały się sowieckiej okupacji Afganistanu i działalności grup fundamentalistów religijnych urządzając pikiety i manifestacje. Od 1980 roku organizacja wydaje czasopismo polityczne Pajam-e Zan ("Przesłanie dla kobiet"). W latach 80. działaczki stowarzyszenia były prześladowane przez mudżahedinów i afgańskie służby specjalne. Uwięziono, torturowano i zamordowano kilka członkiń, wśród nich założycielkę – Minę Keszwar Kamal. Od tego czasu stowarzyszenie działa w konspiracji. W 1996 roku powstała strona internetowa organizacji.

Główne działania podejmowane przez aktywistki stowarzyszenia to prowadzenie programów alfabetyzacji, organizowanie dostępu do opieki medycznej i pomocy żywnościowej, prowadzenie domów dziecka i edukacji kulturowej. Członkinie koncentrują się na pracy z rodzinami, by wprowadzać rozwiązania feministyczne w miejsce patriarchalnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]