Rezerwat Wołżańsko-Kamski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezerwat Wołżańsko-Kamski
Волжско-Ка́мский госуда́рственный приро́дный биосфе́рный запове́дник
Ilustracja
Raifskoje jezioro
Państwo  Rosja
Położenie Tatarstan
Data utworzenia 13 kwietnia 1960
Powierzchnia 114 km²
Położenie na mapie Tatarstanu
Mapa lokalizacyjna Tatarstanu
Rezerwat Wołżańsko-Kamski
Rezerwat Wołżańsko-Kamski
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Rezerwat Wołżańsko-Kamski
Rezerwat Wołżańsko-Kamski
Ziemia55°18′10″N 49°17′10″E/55,302778 49,286111

Rezerwat Wołżańsko-Kamski[1] (ros. Волжско-Ка́мский госуда́рственный приро́дный биосфе́рный запове́дник) – rezerwat przyrody znajdujący się w Rosji, w Tatarstanie. Jego obszar wynosi 114,01 km², a strefa ochronna 128,19 km²[2][3].

Rezerwat został utworzony dekretem rządu Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej z dnia 13 kwietnia 1960 roku. W 2005 roku otrzymał status rezerwatu biosfery UNESCO[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat znajduje się w dorzeczu Wołgi i składa się z dwóch części. Są to:

  • las należący kiedyś do powstałego w XVII-wieku Monasteru Raifskiego (rejon zielenodolski, 30 km na zachód od Kazania). Nie przeprowadzano tutaj z tego powodu żadnego wyrębu przemysłowego. Zachowały się dęby, świerki i sosny mające po 250-300 lat. Las jest jednym z najstarszych w Europie Wschodniej. Występuje tutaj dużo rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Na terenie rezerwatu i jego strefy ochronnej znajduje się 10 jezior. Największe jest jezioro Raifskoje (na jego brzegu znajduje się klasztor).

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rezerwatu występuje ponad 50 gatunków ssaków, 230 gatunków ptaków, 6 gatunków gadów, 11 gatunków płazów i 41 gatunków ryb. Wiele z nich jest pod ochroną. Są to m.im.: nury czarnoszyje, orły cesarskie, orły przednie, bieliki, rarogi, sokoły wędrowne, niedźwiedzie brunatne, łosie, rysie i bobry[4][5].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat rezerwatu jest umiarkowanie kontynentalny, z ciepłymi latami i umiarkowanie chłodnymi zimami. Średnia roczna temperatura powietrza w okolicach Raify to +3,8 °C, a w okolicach Zbiornika Kujbyszewskiego +4,2 °C[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]