Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko
Ilustracja
Brama i tablica informacyjna
rezerwat florystyczny
Typ florystyczny[1]
Podtyp krzewów i drzew[1]
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Mezoregion Bory Tucholskie
Data utworzenia 11 grudnia 1995
Akt prawny Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 11 grudnia 1995 r.
Powierzchnia 4,25 ha
Ochrona czynna
Położenie na mapie gminy Cekcyn
Mapa konturowa gminy Cekcyn, po prawej znajduje się punkt z opisem „Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko”
Położenie na mapie powiatu tucholskiego
Mapa konturowa powiatu tucholskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko”
Ziemia53°34′19″N 18°08′48″E/53,571944 18,146667

Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetkoflorystyczny rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim, utworzony (pod nazwą Jelenia Góra) Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 11.12.1995 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska cisa pospolitego[2]. Na mocy Rozporządzenia Nr 5 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 17 kwietnia 2008 r. rezerwat zmienił nazwę na Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko[3].

Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej[1]. Nie jest udostępniony do zwiedzania[4].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat położony jest w gminie Cekcyn w powiecie tucholskim[1], na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica, w północnej części obrębu Wierzchlas, w leśnictwie Jelenia Góra[4]. Ogólna powierzchnia rezerwatu wynosi 4,25 ha[1] (akt powołujący podawał 4,39 ha[2]). Rezerwat leży w granicach Śliwickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu[5].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem ochrony w rezerwacie jest cis, występujący na zróżnicowanym troficznie siedlisku z przewagą lasu mieszanego świeżego w drzewostanach antropogenicznie przekształconych. Cis na terenie rezerwatu, w przeciwieństwie do innych rezerwatów, bardzo dobrze odnawia się i rozszerza swój zasięg. Populację cisów określa się na około 1,1 tys. okazów, z czego około 60% to drzewa o wysokości do 25 cm (tzw. nalot). Pozostała część to większe okazy, z których największe osiągają wysokość około 9 m[4].

Flora[edytuj | edytuj kod]

Flora rezerwatu jest bogata, jak na tak niewielki powierzchniowo obszar. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie trzech zbiorowisk roślinnych i 69 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilku chronionych[4].

Rośliny chronione na terenie rezerwatu:

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Występują tu takie gatunki zwierząt jak: żaba moczarowa, żaba trawna, padalec zwyczajny, dzięcioł duży, świergotek drzewny, kos, drozd śpiewak, pokrzewka ogrodowa, pokrzewka czarnołbista czy pełzacz leśny[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-04-19].
  2. a b Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 11 grudnia 1995 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. z 1996 r. nr 2, poz. 29)
  3. Dziennik Urzędowy Wojewody Kujawsko Pomorskiego Nr 64 poz. 1035 z 2008 roku
  4. a b c d e Rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo Zamrzenica – Lasy Państwowe. [dostęp 2019-04-19].
  5. Śliwicki Obszar Chronionego Krajobrazu. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-04-19].
  6. Rezerwat przyrody Jelenia Góra. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody (wersja archiwalna) [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].