Rezerwat przyrody Łąck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łąck
Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Mezoregion Kotlina Płocka
Data utworzenia 1988
Akt prawny M.P. 1979 nr 13 poz. 77
Powierzchnia 15,5 ha
Położenie na mapie gminy Łąck
Mapa lokalizacyjna gminy Łąck
Łąck
Łąck
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łąck
Łąck
Ziemia52°29′N 19°36′E/52,483333 19,600000
Rezerwaty przyrody w Polsce

Rezerwat przyrody Łąck - rezerwat przyrody położony w gminie Łąck w województwie mazowieckim.

Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 19 kwietnia 1979 r. (M.P. 1979 nr 13 poz. 77[1]). Zajmuje powierzchnię 15,50 ha. Utworzono go w celu ochrony starodrzewu sosnowego oraz miejsca lęgowego czapli siwej.

Klasyfikacja rezerwatu[edytuj]

  • według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat faunistyczny (Fn). Celem ochrony jest zachowanie starodrzewu sosnowego oraz miejsca lęgowego czapli siwej. Obecnie brak jest miejsca lęgowego czapli, a więc jednego z celów powołania rezerwatu. Wskazana jest więc zmiana celu ochrony i zakwalifikowanie go jako rezerwat nasadzeń i upraw (Nu) podtypu starych drzewostanów (dp).
  • według głównego typu środowiska jest to rezerwat wód śródlądowych (W); wskazana jest zmiana kwalifikacji i uznanie go za rezerwat lasów i borów (L) podtypu lasów mieszanych nizinnych (lmn).

Walory przyrodnicze[edytuj]

Teren rezerwatu położony jest na utworach trzeciorzędowych, na które składają się piaski, iły i żwiry, natomiast gliny zwałowe są pochodzenia czwartorzędowego. Teren charakteryzuje się formami plejstoceńskimi (morena czołowa, równina denudacyjna).

Powierzchnię rezerwatu pokrywa drzewostan sosnowy z udziałem dębu w wieku około 194 lat i wysokości 30 m ze średnią grubością (pierśnicą) około 62 cm.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 174 gatunków roślin naczyniowych (w tym 3 chronione, 7 paprotników) i 12 gatunków mchów. Gatunki objęte ochroną częściową to konwalia, kruszyna i turówka leśna.

Do osobliwości florystycznych w rezerwacie należą zachyłka trójkątna i klon polny.

Przypisy