Rezerwat przyrody Łąck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łąck
Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Mezoregion Kotlina Płocka
Data utworzenia 1988
Akt prawny M.P. z 1979 r. Nr 13, poz. 77
Powierzchnia 15,5 ha
Położenie na mapie gminy Łąck
Mapa lokalizacyjna gminy Łąck
Łąck
Łąck
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łąck
Łąck
Ziemia52°29′N 19°36′E/52,483333 19,600000
Rezerwaty przyrody w Polsce

Rezerwat przyrody Łąck - rezerwat przyrody położony w gminie Łąck w województwie mazowieckim.

Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 19 kwietnia 1979 r. (M.P. z 1979 r. Nr 13, poz. 77[1]). Zajmuje powierzchnię 15,50 ha. Utworzono go w celu ochrony starodrzewu sosnowego oraz miejsca lęgowego czapli siwej.

Klasyfikacja rezerwatu[edytuj | edytuj kod]

  • według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat faunistyczny (Fn). Celem ochrony jest zachowanie starodrzewu sosnowego oraz miejsca lęgowego czapli siwej. Obecnie brak jest miejsca lęgowego czapli, a więc jednego z celów powołania rezerwatu. Wskazana jest więc zmiana celu ochrony i zakwalifikowanie go jako rezerwat nasadzeń i upraw (Nu) podtypu starych drzewostanów (dp).
  • według głównego typu środowiska jest to rezerwat wód śródlądowych (W); wskazana jest zmiana kwalifikacji i uznanie go za rezerwat lasów i borów (L) podtypu lasów mieszanych nizinnych (lmn).

Walory przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Teren rezerwatu położony jest na utworach trzeciorzędowych, na które składają się piaski, iły i żwiry, natomiast gliny zwałowe są pochodzenia czwartorzędowego. Teren charakteryzuje się formami plejstoceńskimi (morena czołowa, równina denudacyjna).

Powierzchnię rezerwatu pokrywa drzewostan sosnowy z udziałem dębu w wieku około 194 lat i wysokości 30 m ze średnią grubością (pierśnicą) około 62 cm.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 174 gatunków roślin naczyniowych (w tym 3 chronione, 7 paprotników) i 12 gatunków mchów. Gatunki objęte ochroną częściową to konwalia, kruszyna i turówka leśna.

Do osobliwości florystycznych w rezerwacie należą zachyłka trójkątna i klon polny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]