Rezerwat przyrody Źródło Królewskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło Królewskie
{{{Opis_zdjęcia}}}
Rozlewisko Zagożdżonki
Rodzaj rezerwatu leśny
Charakter częściowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 2000-06-26
Akt prawny rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego nr 103 z dn. 2000-06-26
Powierzchnia 29,67 ha
Położenie na mapie gminy wiejskiej Pionki
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Pionki
Źródło Królewskie
Źródło Królewskie
Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu radomskiego
Źródło Królewskie
Źródło Królewskie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Źródło Królewskie
Źródło Królewskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Źródło Królewskie
Źródło Królewskie
Ziemia51°31′28″N 21°31′25″E/51,524444 21,523611

Rezerwat przyrody Źródło Królewskie – leśny rezerwat przyrody położony w Puszczy Kozienickiej, utworzony w 2000 roku. Obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce. Teren, na którym znajdują się źródła, to częściowo rozlewiska tej rzeki.

Jest to rezerwat leśny, częściowy. Zajmuje powierzchnię 29,67 ha. Został utworzony w celu ochrony:

Walory przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

W rezerwacie odnotowano występowanie ogółem 201 gatunków roślin z 65 rodzin. Z gatunków objętych ochroną ścisłą występują tu m.in.: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, skrzyp olbrzymi, widłak jałowcowaty, lilia złotogłów. Wśród gatunków objętych ochroną częściową w rezerwacie rosną: kruszyna pospolita, kopytnik pospolity, marzanka wonna, konwalia majowa, kalina koralowa[1].

W okolicach rezerwatu można zaobserwować działalność bobrów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według legendy król Władysław Jagiełło zaspokajał swoje pragnienie przy tych źródłach – stąd nazwa rezerwatu. Jeszcze do niedawna przy głównym źródle widoczne było omurowanie z kamienia, które ponoć przetrwało z tamtych czasów. Obecnie zostało zastąpione współczesnym murkiem z piaskowca.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Trzy źródła zgromadzone są razem (jedno z nich w miejscu, gdzie kiedyś było stare omurowanie). Znajdują się blisko nasypu kolejki wąskotorowej. Czwarte znajduje się po przeciwnej stronie rzeki (informuje o nim tabliczka, droga do pozostałych jest obecnie nieoznakowana).

W kompleksie źródeł zbudowano drewniane pomosty:

  • nad czterema większymi źródłami
  • przy rozlewiskach Zagożdżonki, z widokiem na bieg rzeki oraz roślinność bagienną
  • największy – widokowy, skierowany ku rozlewiskom rzeki.

Dzięki pomostom rezerwat został przystosowany do ruchu turystycznego, ale zmieniły one naturalne otoczenie starych, leśnych źródełek.

Z rzeką krzyżuje się stary nasyp kolejki wąskotorowej. Częścią atrakcji turystycznej przy Królewskich Źródłach jest stary most kolejowy.

Na terenie rezerwatu znajduje się wiele tablic informacyjnych dla odwiedzających turystów. Zawierają one m.in. opisy roślinności czy kolejki wąskotorowej. Umieszczono tu również drewniane ławeczki ze stolikami.

Niedaleko, na zachód od rezerwatu, znajduje się polana na której znajdowała się leśniczówka - budynek spłonął 23 sierpnia 2011 r. Niegdyś polana była prawdopodobnie składnicą drewna, ponieważ krzyżuje się na niej wiele nasypów kolejki. Obecnie jest tam kilka drewnianych ławek i stołów (część z nich zadaszona) oraz miejsca przystosowane do palenia ognisk. Przy polanie znajduje się mały parking (dojazd od trasy 737 Radom - Kozienice).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b http://www.bip.gmina-pionki.pl/doc/pos.doc Program ochrony środowiska dla gminy Pionki na lata 2004 – 2011, s. 27

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]