Rezerwat przyrody Cmentarzysko Jaćwingów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarzysko Jaćwingów
Ilustracja
Kurhan na terenie rezerwatu przyrody Cmentarzysko Jaćwingów
rezerwat leśny
Państwo  Polska
Województwo  podlaskie
Położenie Suwałki
Mezoregion Równina Augustowska
Data utworzenia 1959
Akt prawny M.P. z 1959 r. nr 96, poz. 517
Powierzchnia 4,12 ha
Położenie na mapie Suwałk
Mapa lokalizacyjna Suwałk
Cmentarzysko Jaćwingów
Cmentarzysko Jaćwingów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cmentarzysko Jaćwingów
Cmentarzysko Jaćwingów
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Cmentarzysko Jaćwingów
Cmentarzysko Jaćwingów
Ziemia54°09′00″N 22°57′36″E/54,150000 22,960000

Cmentarzysko Jaćwingów – rezerwat przyrody położony na terenie osiedla Szwajcaria (dawniej wsi) w granicach administracyjnych miasta Suwałki, około 5 km na północny wschód od centrum Suwałk. Zajmuje powierzchnię 4,12 ha[1]. Powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 października 1959 (M.P. nr 96 poz. 517).

Klasyfikacja rezerwatu[edytuj | edytuj kod]

  • Według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat kulturowy (Ku) podtypu obiektów zabytkowych (oz), przedmiotem ochrony jest zachowanie zespołu kurhanów w obstawie kamiennej na cmentarzysku Jaćwingów,
  • Według głównego typu środowiska jest to rezerwat lasów i borów (L) podtypu lasów mieszanych nizinnych (lni).

Według Zarządzenia celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych boru świeżego wraz z cmentarzyskiem kurhanowym użytkowanym w okresie od II do V wieku ery nowożytnej przez ludność tzw. grupy suwalskiej, kultury zachodniobałtyckiej utożsamianej z ludem Jaćwingów. Rezerwat jest w rejestrze zabytków pod nr A-a-5.

Walory przyrodnicze i kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Głównym walorem kulturowym są kurhany. Najbardziej charakterystyczną formą grobu był kurhan o zmiennej średnicy 6–21 m, zbudowany z kilku warstw kamieni[2]. Na cmentarzysku występowały zarówno groby ciałopalne, jak i szkieletowe. Największe skupiska kurhanów usytuowane są w centralnej części rezerwatu na osi północ – południe na wyniesieniach terenu. Dziś większość grobów ulega zatarciu. Tylko niektóre z nich osiągają wysokość do 0,5 m i są kuliście obłożone kamieniami. Na części kurhanów porastają drzewa.

Teren rezerwatu położony jest na wyniesieniu i znajduje się na wysokości 183,5 m n.p.m.[2] W drzewostanach gatunkiem panującym jest świerk, z domieszką sosny i dębu[2]. Pod okapem na ok. 20% występuje podrost świerka i dębu. Występuje tu wiele gatunków roślin, jak przylaszczka pospolita, konwalijka dwulistna, sałatnik leśny, poziomka, orlica pospolita, szczawik zajęczy, gajowiec żółty, malina kamionka. Z roślin chronionych występują: lilia złotogłów (Lilium martagon), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), konwalia majowa (Convalaria majalis).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rezerwat przyrody Cmentarzysko Jaćwingów. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-07-25].
  2. a b c Rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo Suwałki – Lasy Państwowe, 2014-04-11. [dostęp 2018-07-25].