Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina Potoku Rudno
Ilustracja
Strumień w rezerwacie
rezerwat leśny
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Mezoregion Garb Tenczyński
Data utworzenia 2001
Akt prawny Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2001 r. Nr. 4, poz. 16[1]
Powierzchnia 95,94 ha
Powierzchnia otuliny 100,88 ha
Ochrona częściowa
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krakowskiego
Dolina Potoku Rudno
Dolina Potoku Rudno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dolina Potoku Rudno
Dolina Potoku Rudno
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dolina Potoku Rudno
Dolina Potoku Rudno
Ziemia50°03′52″N 19°36′18″E/50,064444 19,605000

Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudnorezerwat przyrody w województwie małopolskim, w powiatach krakowskim i chrzanowskim[1], pomiędzy miejscowościami Zalas, Sanka w gminie Krzeszowice oraz Rybna w gminie Czernichów na wschodzie a miejscowościami Brodła i Poręba Żegoty w gminie Alwernia na zachodzie.

Jest to rezerwat częściowy, leśny o powierzchni 95,94 ha, posiada otulinę o powierzchni 100,88 ha[1]. Utworzony został w 2001 r.[1] Znajduje się w Dolinie Rudna na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest fragmentem większego kompleksu leśnego, zwanego Lasem Orlej i wraz z nim wchodzi w skład Rudniańskiego Parku Krajobrazowego[2]. Teren rezerwatu w najwyższym punkcie ma wysokość 318 m n.p.m.[potrzebny przypis]

Rezerwat obejmuje fragment dobrze zachowanego łęgu olszowego i olsu oraz znajdujące się po zachodniej stronie stanowiska geologiczne dawnego kamieniołomu porfirówOrlej[2]. Osobliwością są stanowiska skrzypu olbrzymiego[2]. Przez teren rezerwatu przepływa potok Rudno. Miejscami wyciął on w stokach stromy jar o urwistych ścianach skalnych.

Szlak rowerowy[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy zielony – z Krzeszowic przez Miękinię, Dolinę Kamienic, Wolę Filipowską, Puszczę Dulowską, Las Orlej, rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno, Sankę, Dolinę Sanki i Niedźwiedzią Górę do Krzeszowic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-06-04].
  2. a b c Ochrona przyrody. W: Rudniański Park Krajobrazowy [on-line]. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. [dostęp 2019-05-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]