Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dolina Potoku Rudno
Ilustracja
Strumień w rezerwacie
rezerwat leśny
Typ

biocenotyczny i fizjocenotyczny[1]

Podtyp

biocenoz naturalnych i półnaturalnych[1]

Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Mezoregion

Garb Tenczyński

Data utworzenia

2001

Akt prawny

Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2001 r. Nr. 4, poz. 16[1]

Powierzchnia

95,94 ha

Powierzchnia otuliny

100,88 ha

Ochrona

częściowa

Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dolina Potoku Rudno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dolina Potoku Rudno”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Dolina Potoku Rudno”
Ziemia50°03′52″N 19°36′18″E/50,064444 19,605000

Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudnorezerwat przyrody w województwie małopolskim, w powiatach krakowskim i chrzanowskim[1], pomiędzy miejscowościami Zalas, Sanka w gminie Krzeszowice oraz Rybna w gminie Czernichów na wschodzie a miejscowościami Brodła i Poręba Żegoty w gminie Alwernia na zachodzie.

Jest to rezerwat częściowy, leśny o powierzchni 95,94 ha, posiada otulinę o powierzchni 100,88 ha[1]. Utworzony został w 2001 r.[1] Znajduje się w Dolinie Rudna na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest fragmentem większego kompleksu leśnego, zwanego Lasem Orlej i wraz z nim wchodzi w skład Rudniańskiego Parku Krajobrazowego[2]. Teren rezerwatu w najwyższym punkcie ma wysokość 318 m n.p.m.[potrzebny przypis]

Rezerwat obejmuje fragment dobrze zachowanego łęgu olszowego i olsu oraz znajdujące się po zachodniej stronie stanowiska geologiczne dawnego kamieniołomu porfirówOrlej[2]. Osobliwością są stanowiska skrzypu olbrzymiego[2]. Przez teren rezerwatu przepływa potok Rudno. Miejscami wyciął on w stokach stromy jar o urwistych ścianach skalnych.

Szlak rowerowy[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy zielony – z Krzeszowic przez Miękinię, Dolinę Kamienic, Wolę Filipowską, Puszczę Dulowską, Las Orlej, rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno, Sankę, Dolinę Sanki i Niedźwiedzią Górę do Krzeszowic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-06-04].
  2. a b c Ochrona przyrody. [w:] Rudniański Park Krajobrazowy [on-line]. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. [dostęp 2019-05-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]