Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dolina Potoku Rudno
{{{Opis_zdjęcia}}}
Strumień w rezerwacie
Rodzaj rezerwatu leśny, krajobrazowy
Charakter częściowy
Państwo  Polska
Mezoregion Grzbiet Tenczyński
Data utworzenia 2001
Powierzchnia 95,94 ha
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krakowskiego
Dolina Potoku Rudno
Dolina Potoku Rudno
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dolina Potoku Rudno
Dolina Potoku Rudno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dolina Potoku Rudno
Dolina Potoku Rudno
Ziemia50°03′57″N 19°36′20″E/50,065833 19,605556
Rezerwaty przyrody w Polsce

Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudnorezerwat przyrody w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, pomiędzy miejscowościami Zalas, Sanka w gminie Krzeszowice oraz Rybna w gminie Czernichów na wschodzie a miejscowościami Brodła i Poręba Żegoty na zachodzie.

Jest to rezerwat częściowy, leśno-krajobrazowy o powierzchni 95,94 ha, a wraz z otuliną 100,88 ha. Utworzony został w 2001 r. Znajduje się w Dolinie Rudna na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest fragmentem większego kompleksu leśnego, zwanego Lasem Orlej i wraz z nim wchodzi w skład Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Teren rezerwatu w najwyższym punkcie ma wysokość 318 m n.p.m.

Rezerwat obejmuje fragment dobrze zachowanego łegu olszowego oraz znajdujące się po zachodniej stronie stanowiska geologiczne dawnego kamieniołomu porfirówOrlej”. Osobliwością są stanowiska skrzypu olbrzymiego. Przez teren rezerwatu przepływa potok Rudno. Miejscami wyciął on w stokach stromy jar o urwistych ścianach skalnych.

Szlak rowerowy[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy zielony – z Krzeszowic przez Miękinię, Dolinę Kamienic, Wolę Filipowską, Puszczę Dulowską, Las Orlej, rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno, Sankę, Dolinę Sanki i Niedźwiedzią Górę do Krzeszowic.