Rezerwat przyrody Fintické svahy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rezerwat przyrody Fintické svahy
Prírodná rezervácia Fintické svahy
Rezerwat przyrody
Państwo

 Słowacja

Kraj

 preszowski

Położenie

Kapušiansky hradný vrch

Data utworzenia

1980

Powierzchnia

41,33 ha

Położenie na mapie kraju preszowskiego
Mapa konturowa kraju preszowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rezerwat przyrody Fintické svahyPrírodná rezervácia Fintické svahy”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Rezerwat przyrody Fintické svahyPrírodná rezervácia Fintické svahy”
Ziemia49°03′34″N 21°18′13″E/49,059444 21,303611

Rezerwat przyrody Fintické svahy (słow. Prírodná rezervácia Fintické svahy) – rezerwat przyrody w pn.-wsch. Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat leży w niewielkiej grupie wzgórz wulkanicznego pochodzenia, zwanej Stráže. Znajduje się ona na pograniczu Gór Czerchowskich (na pn.) oraz Kotliny Koszyckiej (na pd.). Według części geografów słowackich grupa ta stanowi pd.-wsch. „zakończenie” mezoregionu Spišsko-šarišské medzihorie, natomiast z punktu widzenia podobieństw geomorfologicznych stanowi raczej pn.-zach. kraniec Gór Slańskich. Rezerwat obejmuje pas pd.-zach. stoków wydłużonego wzgórza zwanego Kapušiansky hradný vrch, na którego pd.-wsch. krańcu znajdują się ruiny Zamku Kapušiany.

Rezerwat położony jest w całości w granicach wsi Fintice w powiecie Preszów w kraju preszowskim, ok. 1,5 km na pn.-wsch. od centrum tej wsi i ok. 7 km na pn.wsch. od Preszowa.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze Kapušiansky hradný vrch budują głównie skały andezytowe, co związane jest z wulkanicznym pochodzeniem całej grupy. Rezerwat obejmuje wąski pas terenów długości ok. 2,3 km, ciągnący się wzdłuż pd.-zach. stoków wzgórza. Podłoże, usytuowanie i ekspozycja terenu zadecydowały o utworzeniu się specyficznego mikroklimatu, w którym rozwinęły się oryginalne zespoły ciepłolubnej i sucholubnej flory i fauny. Jest to najbardziej na północ wysunięte miejsce występowania takich zbiorowisk we wschodniej Słowacji[1].

Flora[edytuj | edytuj kod]

Znaczną część terenu rezerwatu pokrywają ciepłolubne, świetliste lasy dębowe. Na otwartych miejscach o południowej i południowo-zachodniej wystawie dominują zespoły płytkich gleb silikatowych z kostrzewą nibydalmacką i pięciornikiem piaskowym. Rosną w nich liczne gatunki subpanońskie, w tym również takie rzadkie gatunki jak kosaciec bezlistny var. hungarica i sasanka wielkokwiatowa. Godne uwagi jest występowanie sasanki otwartej, której niezbyt liczna populacja wyznacza wschodnią granicę występowania tego gatunku na Słowacji. Z rzadka notowany jest obuwik pospolity. Na skalnych półkach i w szczelinach ścian rozwijają się interesujące zespoły roślinności naskalnej. Charakterystyczne jest rozproszone występowanie derenia jadalnego[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Spośród fauny wyróżniają się ptaki, w tym m.in.: dzięcioł czarny, orlik krzykliwy, trzmielojad zwyczajny, puchacz zwyczajny, puszczyk uralski (jako relikt epoki lodowcowej) czy bocian czarny. W sezonowych młakach leśnych występuje m.in. kumak górski, a na nagrzanych andezytowych ścianach jaszczurka murowa. Z owadów liczne są motyle, m.in. czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek, krasopani hera i wietek morsei.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzony rozporządzeniem Ministerstwa Kultury Słowackiej Republiki Socjalistycznej nr 3489/80-32 z dnia 31 maja 1980 r. W rezerwacie ustanowiono 4 stopień ochrony (w skali 5-stopniowej).

Przedmiot ochrony[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat utworzono w celu ochrony unikatowych zespołów ciepłolubnej flory i fauny w północnej części Gór Slańskich dla celów naukowo-badawczych, dydaktycznych oraz kulturalno-wychowawczych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ľudo Dostál: Vďačná príroda. I. Svet rastlín [w:] „Krásy Slovenska” R. LV, nr 9/1978, s. 410-411

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Informacja na portalu Severovýchod Slovenska [1]
  • Informacja o rezerwacie na enviroportal.sk [2]