Rezerwat przyrody Grabicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grabicz
rezerwat faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1978
Akt prawny M.P. z 1978 r. nr 4, poz. 20
Powierzchnia 29,34 ha
Położenie na mapie powiatu wołomińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wołomińskiego
Grabicz
Grabicz
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Grabicz
Grabicz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Grabicz
Grabicz
Ziemia52°19′30″N 21°14′00″E/52,325000 21,233333

Rezerwat przyrody Grabicz – leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody położony na południowo-wschodnim skraju miasta Kobyłki (powiat wołomiński, województwo mazowieckie). Utworzono go dla ochrony ostoi ptaków i ssaków.

Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 16 stycznia 1978 roku (M.P. z 1978 r. nr 4, poz. 20[1]) na powierzchni 29,34 ha. Rezerwat jest administrowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Warszawie, Nadleśnictwo Drewnica i Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

Walory przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat został stworzony w celu ochrony jeziora i otaczających terenów, będących ostoją wielu gatunków ptaków:

oraz ssaków, takich jak:

Krajobraz rezerwatu i jego szata roślinna są bardzo urozmaicone. Środkową część zajmuje płytki zbiornik wodny pochodzenia torfowiskowego o powierzchni 12,5 ha, z kępami i wysepkami porośniętymi roślinnością bagienną. Na powierzchni wody występują z rzadka:

Pozostały teren w większości porośnięty jest lasem typu boru wilgotnego i świeżego z przewagą sosny, brzozy i osiki. W północnej części rezerwatu, w otoczeniu śródleśnych łąk, znajduje się mały zbiornik wodny. Krajobraz urozmaicają nadbrzeżne mszary turzycowe, kontrastujące jasnozielonym kolorem z brunatną wodą jeziora.

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na urozmaicony krajobraz i mnogość gniazdujących ptaków, rezerwat jest szczególnie chroniony od wszelkich zagrożeń, które stwarza bezpośrednie nieomal sąsiedztwo intensywnie urbanizujących się terenów. Płytkie zbiorniki wodne są niezwykle łatwe do osuszenia przez nierozważnie i zbyt blisko prowadzone prace ziemne. Obniżenie poziomu wód, a zatem likwidacja zbiornika, zniszczyłoby całą przyrodę rezerwatu i jego okolic.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na konieczność zapewnienia spokoju ptakom żerującym, odpoczywającym na przelotach i odbywającym lęgi, rezerwat został zamknięty dla ruchu turystycznego, z wyjątkiem drogi biegnącej wzdłuż zachodniej i południowej jego granicy. Został tam także wytyczony czerwony szlak rowerowy, który biegnie do pomnika przyrodygłazu narzutowego o nazwie "Głaz Edmunda".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]