Rezerwat przyrody Jezioro Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Jezioro Wielkie
Rodzaj rezerwatu wodny
Państwo  Polska
Data utworzenia 9 października 1991 r.
Powierzchnia 236,30 ha
Położenie na mapie gminy Trzciel
Mapa lokalizacyjna gminy Trzciel
Jezioro Wielkie
Jezioro Wielkie
Położenie na mapie powiatu międzyrzeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu międzyrzeckiego
Jezioro Wielkie
Jezioro Wielkie
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Jezioro Wielkie
Jezioro Wielkie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Wielkie
Jezioro Wielkie
Ziemia52°23′48″N 15°51′29″E/52,396667 15,858056

Jezioro Wielkierezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.

Podstawa prawna[edytuj | edytuj kod]

Nr rej. woj. – 39

Data i akt prawny obejmujący rezerwat ochroną[edytuj | edytuj kod]

Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 9 października 1991 roku w sprawie uznania za rezerwaty przyrody ( M. P. Nr 38/91, poz. 273 ).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Woj. lubuskie, obszar położony w granicach administracyjnych powiatu międzyrzeckiego, gm. Trzciel, obrębu ewidencyjnego m. Świdwowiec ( dz. nr 26/1 – 2,34 ha, dz. nr 29/2 – 3,18 ha, dz. nr 38/1 – 1,44 ha, dz. nr 38/2 – 6,60 ha ) w zarządzie N-ctwa Trzciel, ( dz. nr 214/1 – 3,13 ha ) własność Sawicki Jan z żoną, ( dz. nr 214/2 – 2,10 ), w zarządzie Gospodarstwa Nadzoru i Administrowania Zasobem w Międzyrzeczu ( dz. nr 216 – 217,51 ha) w zarządzie Gospodarstwa Rybackiego Produkcyjno-Usługowego „LECH” Sp. z o.o. w Międzyrzeczu.

Właściciel, zarządzający[edytuj | edytuj kod]

Skarb państwa, N-ctwa Trzciel, Gospodarstwo Nadzoru i Administrowania Zasobem w Międzyrzeczu, Gospodarstwa Rybackiego Produkcyjno-Usługowego „LECH” Sp. z o.o. w Międzyrzeczu.

Powierzchnia pod ochroną[edytuj | edytuj kod]

236,30 ha

Opis przedmiotu poddanego ochronie[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Wielkie jest zbiornikiem stosunkowo płytkim, średnia głębokość wynosi około 2,5 m. Wody jeziora silnie zeutrofizowane. W okresie wegetacji woda traci przejrzystość przybierając zielone zabarwienie. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o powierzchni 2,34 ha. Jedna porośnięta jest starym, ponad 200-letnim mieszanym drzewostanem z przewagą dębu o charakterze naturalnym. Pozostałe dwie wyspy pokryte są młodszym drzewostanem z przewagą świerka i olszy. Brzegi Jeziora Wielkiego prawie w całości otoczone są lasami, tylko przy ujściu rzeki Obry poprzez szeroki pas trzcin, jezioro graniczy z nieużytkowanymi łąkami i pastwiskami porośniętymi zwartym turzycowiskiem. Teren wokół jeziora jest silnie wyniesiony i pagórkowaty. Na omawianym obszarze występuje około 120 gatunków ptaków. Z tej liczby 32 gatunki to taksony w skali kraju zagrożone. Znaczna część gatunków na omawianym terenie występuje licznie tworząc jedne z liczniejszych populacji na Ziemi Lubuskiej, a nawet w zachodniej Polsce. W szczycie przelotów liczebność ptaków wodnych dochodzi do 6 tys. osobników.

Cel ochrony[edytuj | edytuj kod]

Zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych biotopów lęgowych oraz miejsc żerowania i odpoczynku ptaków wodnych.