Rezerwat przyrody Kulin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kulin
Ilustracja
Widok na jedną ze skarp w rezerwacie Kulin
rezerwat leśny
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Położenie Włocławek
Mezoregion Kotlina Płocka
Data utworzenia 1967
Akt prawny M.P. z 1967 r. nr 66, poz. 321
Powierzchnia 50,88 ha
Ochrona czynna
Położenie na mapie Włocławka
Mapa lokalizacyjna Włocławka
Kulin
Kulin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kulin
Kulin
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Kulin
Kulin
Ziemia52°40′03″N 19°06′00″E/52,667500 19,100000

Rezerwat przyrody Kulinrezerwat leśny utworzony w 1967 roku[1], położony w północnej części miasta Włocławek (na prawobrzeżnej skarpie Wisły), na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Włocławek (leśnictwo Szpetal)[2]. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie środkowej Polski.

Początkowo powierzchnia rezerwatu wynosiła 15,46 ha, lecz w 2001 roku jego teren powiększono. Obecnie jego powierzchnia wynosi 50,88 ha[1]. Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej[1].

W rezerwacie położonym na niezwykle malowniczych i trudno dostępnych skarpach, wytworzył się specyficzny mikroklimat (cieplejszy niż na terenach przyległych), który pozwolił na wykształcenie się biocenoz zbliżonych do lasostepów Ukrainy czy Niziny Węgierskiej. W rezerwacie chroni się interesujące gatunki ciepłolubnej roślinności stepowej, okrajowej, zaroślowej i leśnej z udziałem wielu osobliwości florystycznych: dyptamu jesionolistnego („gorejący krzak Mojżesza”), ostnicy Jana, zawilca wielokwiatowego, omanu szorstkiego, wężymordu stepowego, wisienki karłowatej, a także kilku gatunków kserotermicznych porostów i wielu innych rzadkich roślin. Celem rezerwatu jest również ochrona interesujących gleb, które wykształciły się w tym rejonie, jak również wielu rzadkich zwierząt bezkręgowych m.in. cykad i ślimaków. Dodatkowym atutem rezerwatu są bytujące w nim rzadkie gatunki ptaków, głównie wodnych m.in.: czapla biała, zimorodek, bocian czarny, żuraw, ale także dobrze się czującego na wysokich skarpach bielika, sokoła wędrownego i innych gatunków ptaków szponiastych. Szczególnie wyróżniającą cechą terenu rezerwatu jest zróżnicowana rzeźba terenu – liczne skarpy i wąwozy, które sprawiają wrażenie krajobrazu wyżynnego, osadzonego pośród nizin, co przyciąga uwagę turystów odwiedzających to miejsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rezerwat przyrody Kulin. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-04-24].
  2. Rezerwat przyrody Kulin. Nadleśnictwo Włocławek – Lasy Państwowe. [dostęp 2019-04-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]