Rezerwat przyrody Kurze Grzędy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rezerwat przyrody Kurze Grzędy (kaszb. Kùrzé Grzãdë) – torfowiskowo-faunistyczny rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim (utworzony w 1957 r., o powierzchni 170,7 ha na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego) w kompleksie Lasów Mirachowskich. Rezerwatem objęte jest jezioro Wielkie, trzy mniejsze jeziorka dystroficzne, rozległe torfowisko wysokie i okoliczne lasy (boru bagiennego, brzeziny bagiennej, lasów dębowo-bukowych, marginalnie również buczyny kwaśnej). Bory bagienne rezerwatu były ostatnim na Pomorzu miejscem występowania głuszca, który jednak obecnie wyginął.

Znajdują się tu stanowiska licznych gatunków roślin podlegających ochronie (m. in. rosiczka okrągłolistna i widłak jałowcowaty). Rezerwat jest ostoją ptaków drapieżnych (krogulca, myszołowa, rybołowa i jastrzębia gołębiarza) a także miejscem lęgowym żurawia. Najbliższe miejscowości to Bącz i Bącka Huta. Rezerwat jest włączony do sieci Natura 2000

Na ograniczonym obszarze obecnego rezerwatu powstał w roku 1916 rezerwat ornitologiczny dla ochrony głuszca i jego miejsc lęgowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]