Rezerwat przyrody Mechelińskie Łąki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie Rezerwatu Mechelińskie Łąki (2)

Rezerwat przyrody Mechelińskie Łąkirezerwat na Pobrzeżu Kaszubskim (utworzony decyzją Wojewody Pomorskiego w 2000 r.[1]., o powierzchni 113,47 ha) położony na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w gminie Kosakowo, przylega do Zatoki Puckiej. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie miejsc lęgowych i bytowania cennych gatunków ptaków wodnych i błotnych, zbiorowisk szuwarowych i łąkowych oraz specyficznych siedlisk halofilnych i typowych dla nich warunków wodnych.

Wydmowa część rezerwatu była miejscem lęgów chronionych i rzadkich gatunków ptaków (m.in. rybitw: białoczelnej i rzecznej, ostrygojada, sieweczek: obrożnej i rzecznej). Na terenie rezerwatu znajdowało się również jedno z ostatnich stanowisk lęgowych biegusa zmiennego w Polsce. W części podmokłej gnieżdżą się nadal chronione gatunki ptaków – takie jak żuraw, bąk, wąsatka, kropiatka, błotniak stawowy.

Oprócz ptaków, rezerwat jest ostoją płazów bezogonowych, stwierdzono tu większość krajowych gatunków, w tym wszystkie trzy ropuchy, na szczególną uwagę zasługuje obecność rzadkiej w Polsce ropuchy paskówki.

Do najcenniejszych gatunków flory występujących w rezerwacie należy mikołajek nadmorski i stanowiska słonorośli.

Rezerwat podlega dramatycznym, negatywnym zmianom. Na początku lęgowym ptakom i ich siedliskom zaszkodziło zaniechanie wypasu bydła i samowolne prace ziemne, reszty dopełnia niekontrolowana turystyka. Nie ma już lęgów ptaków na wydmach i plażach, co roku zmniejsza się liczba chronionych roślin, gdyż są zadeptywane przez ludzi. Dzieje się tak mimo iż ruch pieszy między Rewą a Mechelinkami dopuszczony jest tylko plażą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie nr 182/2000 Wojewody Pomorskiego z dnia 23 listopada 2000 w sprawie uznania za rezerwat przyrody; Dz. U. Woj. Pomorskiego nr 109 poz. 714.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]