Rezerwat przyrody Nad Groblą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Nad Groblą
Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Mezoregion Pogórze Kaczawskie
Data utworzenia 5 stycznia 2001r
Powierzchnia 88,41 ha
Położenie na mapie gminy Paszowice
Mapa lokalizacyjna gminy Paszowice
Nad Groblą
Nad Groblą
Położenie na mapie powiatu jaworskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu jaworskiego
Nad Groblą
Nad Groblą
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Nad Groblą
Nad Groblą
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nad Groblą
Nad Groblą
Ziemia50°59′N 16°06′E/50,983333 16,100000
Rezerwaty przyrody w Polsce

Rezerwat przyrody Nad Groblą - rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się na Pogórzu Kaczawskim nad rzeką Młynówka, w południowej części Parku Krajobrazowego „Chełmy”, ok. 0,5 km na zachód od miejscowości Grobla.

Rezerwat leśno-krajobrazowy stanowi objęty ochroną rezerwatową fragment południowo-zachodniego zbocza wzniesienia Nad Groblą oraz część doliny Młynówki, położonych między miejscowościami Siedmica i Grobla. W całości znajduje się w obszarze Natura 2000 Góry i Pogórze Kaczawskie PLH020037[1].

Rezerwat został utworzony 5 stycznia 2001 r. na podstawie Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 2 poz. 21 z 2001 r. W roku 2010 powiększono obszar rezerwatu do 88,41 ha[2]. Jest to rezerwat leśny utworzony dla ochrony ciekawych form geologicznych i wielu rzadkich gatunków roślin chronionych, oraz naturalnych zbiorowisk leśnych, głównie kwaśnych dąbrów. W rezerwacie znalazły również ochronę fragmenty interesujących zbiorowisk roślin naskalnych szczelinowych i suchych zboczy. Osobliwością florystyczną rezerwatu jest największe w Polsce skupisko drzewiastych form jarzębu brekinii. We florze na uwagę zasługują również: lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, pierwiosnek lekarski, wiciokrzew pomorski, miodownik melisowaty, zespół rojownika pospolitego rosnący na skałach wapiennych i neutrofilnych, ziołorośli. Flora rezerwatu liczy ponad 200 gatunków roślin, ponad 20 w tym objętych ochroną. W pobliżu potoku występuje salamandra plamista. Obszar rezerwatu obejmuje teren zbudowany ze skał przeobrażonych metamorfiku kaczawskiego - zieleńców, łupków zieleńcowych i diabazów, powstałych w starszym paleozoiku - od kambru do syluru.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba terenu, w tym formy skalne oraz lawy poduszkowe sprawiają, że należy do ciekawszych fragmentów Parku krajobrazowego Chełmy.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wąwozem prowadzi szlak turystyczny

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Centralny rejestr obszarów chronionych-Nad Groblą
  2. -patrz Rezerwat Nad Groblą
  3. -mapa rezerwatu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]