Rezerwat przyrody Smoleń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smoleń
{{{Opis_zdjęcia}}}
Fragment rezerwatu
Rodzaj rezerwatu leśny, krajobrazowy
Charakter częściowy
Państwo  Polska
Mezoregion Wyżyna Częstochowska
Data utworzenia 1959
Powierzchnia 4,32 ha
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Smoleń
Smoleń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Smoleń
Smoleń
Ziemia50°26′17,51″N 19°40′30,90″E/50,438197 19,675250

Rezerwat przyrody Smoleńrezerwat przyrody położony na Górze Zamkowej w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Pilica. Znajduje się na terenie wsi Smoleń i zajmuje powierzchnię 4,32 ha. Utworzony w 1959 r[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Obejmuje wzgórze zbudowane z wapieni jurajskich z ruinami Zamku w Smoleniu. Znajdują się tu liczne ostańce, szczeliny i wgłębienia. Zbocza wzniesienia porośnięte są lasem bukowo-grabowo-modrzewiowym z przewagą buczyny sudeckiej[2].

W rezerwacie występuje około 160 gatunków roślin naczyniowych i około 60 gatunków mchów. Z cenniejszych gatunków roślin występują tutaj: bluszcz pospolity, kokoryczka okółkowa, kopytnik pospolity, obuwik pospolity, marzanka wonna, śnieżyczka przebiśnieg, wawrzynek wilczełyko oraz paprocie zanokcica zielona, paprotnik kolczysty. W obrębie rezerwatu są pomniki przyrody: lipa drobnolistna o obwodzie w pierśnicy ponad 3 m, dorodny jesion oraz wielogatunkowa aleja złożona z lip, jaworów i jesionów, których obwód w pierśnicy wynosi około 3 m. Pomnikami przyrody są także wapienne ostańce: Wypaleniec, Zawisza, Skała Gaj, Symulowa Skała w Złożeńcu, Pośrednica w Smoleniu[2].

W obrębie rezerwatu wykonano chodnik spacerowy w postaci zamkniętej pętli okrążający całą Górę Zamkową. Zamontowano przy nim wiele tablic informacyjnych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Red.:Wojciech Beblo, Stanisław Wika. Rezerwaty przyrody województwa katowickiego, 1996, ​ISBN 83-903466-4-8
  2. a b c Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych w rezerwacie