Rezerwat przyrody Sokole Góry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sokole Góry
{{{Opis_zdjęcia}}}
Fragment rezerwatu
Rodzaj rezerwatu leśny
Charakter częściowy
Państwo  Polska
Mezoregion Wyżyna Częstochowska
Data utworzenia 1953
Powierzchnia 215,95 ha
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Sokole Góry
Sokole Góry
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sokole Góry
Sokole Góry
Ziemia50°43′34,04″N 19°17′11,05″E/50,726122 19,286403

Rezerwat przyrody Sokole Góry – leśny rezerwat przyrody, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na południe od wsi Olsztyn w gminie Olsztyn (województwo śląskie).

Rezerwat został utworzony w roku 1953 i zajmuje powierzchnię 215,95 ha i jest drugim po Dolinie Racławki największym rezerwatem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Rezerwat stanowią wzgórza wapienne (m. in. Góra Pustelnica - najwyższe wzniesienie około 400 m n.p.m., Puchacz, Donica, Karzełek, Knieja, Jodłowa, Setki) z bogatymi formami krasowymi (na powierzchni i podziemne – jaskinie: Olsztyńska i Wszystkich Świętych, Komarowa, Maurycego, Pod Sokolą Górą, Studnisko i inne). Jaskinie są wykorzystywane przez liczne gatunki nietoperzy jako miejsce hibernacji (snu zimowego). W Jaskini Studnisko znajduje się również kolonia rozrodcza (letnia) nocków dużych. Jest to jedna z dwóch w Polsce kolonii rozrodczych nietoperzy zlokalizowanych pod ziemią – na północ od Alp i Karpat kolonie takie formują się zwykle na strychach budynków lub (w przypadku innych gatunków) w dziuplach drzew. W Jaskini Pod Sokolą Górą znalazły swoją ostoję dwa gatunki chrząszczy (Choleva aquilonia gracilenta i Catops tristis infernus), będące reliktami ostatniego zlodowacenia. Korzystają one z utrzymującej się tam przez cały rok temperatury +3 °C. Chronione są też lasy (buczyna sudecka i storczykowa oraz grąd) porastające zbocza wzgórz.

W pobliżu rezerwatu w latach 70. i 80. znajdował się zbiornik wodny, do którego wodę doprowadzano z kopalni rud żelaza w Dębowcu. Po zamknięciu kopalni w 1978 r. zalew wyschnął.

Panorama Sokolich Gór. Widok od strony Biskupic

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]