Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery
Ilustracja
Dolina rzeki Izery w miejscu dawnej osady Wielka Izera
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Mezoregion Góry Izerskie
Data utworzenia 2000
Powierzchnia 484,73 ha
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Torfowiska Doliny Izery
Torfowiska Doliny Izery
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Torfowiska Doliny Izery
Torfowiska Doliny Izery
Ziemia50°51′13″N 15°20′55″E/50,853611 15,348611

Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izeryrezerwat przyrody położony na Hali Izerskiej, około pół godziny drogi pieszej od Chatki Górzystów.

Utworzony w 2000 roku w celu ochrony roślinności torfowiskowej, zastąpił rezerwat Torfowisko Izerskie, utworzony w 1969 dla ochrony stanowiska brzozy karłowatej (jest to jedno z trzech miejsc występowania tej rośliny w Polsce). Występują tu również kosodrzewina (jest to najniżej położone stanowisko w Polsce), jałowiec halny, bażyna czarna, malina moroszka, mchy torfowce, rosiczki, turzyce i wełnianki. Rezerwat ma powierzchnię 484,73 ha. Ciąg torfowisk typu wysokiego i przejściowego powstał na skutek dużych opadów atmosferycznych oraz stagnacji wody przy nieprzepuszczalnym podłożu, jak również wyrębu podmokłych lasów iglastych przez osadników czeskich (około XVII w.). Istniejące przed tym małe torfowiska rozrosły się (m.in. przez podniesienie się poziomu wód gruntowych), natomiast lasy nie odrodziły się.

Izerskie torfowiska zaczęły rozwijać się już pod koniec epoki lodowcowej, co sprawia, że najgłębsze pokłady osiągają wiek 11 tysięcy lat.

Model roślinności torfowiskowej występującej w rezerwacie został udostępniony w Ogrodzie Dydaktycznym Izery Trzech Żywiołów w Nadleśnictwie Świeradów w Świeradowie-Zdroju[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]