Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Ilustracja
stepowy
Państwo  Polska
Mezoregion Pojezierze Chełmińskie
Data utworzenia 1963
Powierzchnia 34,5 ha
Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełmno
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Chełmno
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Położenie na mapie powiatu chełmińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu chełmińskiego
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie
Ziemia53°18′11″N 18°22′24″E/53,303056 18,373333
Widok na północ
Widok na południe

Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskierezerwat stepowy o powierzchni 34,5 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie Chełmno[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Pod względem fizycznogeograficznym rezerwat znajduje się w mezoregionie Pojezierze Chełmińskie, na zachód od drogi gminnej, łączącej miejscowości Kiełp i Starogród. Znajduje się na stromym, nachylonym do 30 stopni i wysokim, dochodzącym do 87 m n.p.m. zboczu doliny Wisły. Ciągnie się na długości ok. 3,5 km w kierunku południowym.

Rezerwat jest położony w obrębie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat powstał w 1963 r. na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa w celu zabezpieczenia rzadkiej roślinności ciepłolubnej tworzącej niewielkie, reliktowe płaty.

W 2007 r. zaproponowano do włączenia w sieć Natura 2000 wschodnich zboczy doliny Wisły od Unisławia na południu, po Starogród na północy (włącznie z górą św. Wawrzyńca), jako obszar mający znaczenie dla Wspólnoty. Jest to projektowany specjalny obszar ochrony siedlisk pod nazwą "Zbocza Płutowskie"[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat "Zbocza Płutowskie" stanowi najbogatsze nad dolną Wisłą skupisko roślinności kserotermicznej. Głównym przedmiotem ochrony są dwa kserotermiczne zespoły murawowe[3]:

Charakterystyczna jest też obecność szparaga lekarskiego oraz jastrzębca żmijowcowatego - roślin suchych zboczy i stepów[3].

Flora kserotermiczna tworzy niewielkie, reliktowe, wyspy oderwane daleko od swego centrum rozmieszczenia. Gatunki tworzące murawy kserotermiczne rozwijają się w określonych warunkach środowiska, które w tym wypadku stanowi wapienne lub gipsowe podłoże, gleba sucha i silnie nagrzana oraz wysoka temperatura powietrza. Pod względem ekologicznym rośliny te charakteryzują się obecnością długich i silnie rozgałęzionych korzeni oraz liści przystosowanych do minimalnej transpiracji[3].

Na terenie rezerwatu murawy stepowe zachowały się w górnej partii zboczy, dolne zaś w coraz większym stopniu opanowywane są przez zbiorowiska formacji krzewiastych, która zarasta cenne zbiorowiska roślinne. Do najczęściej spotykanych drzew należy osika, zaś szczególnie ekspansywnym gatunkiem spychającym murawy jest grochodrzew[4].

Najatrakcyjniejszy wygląd rezerwat posiada w okresie kwitnięcia miłka (kwiecień) oraz jesienią, gdy barwią się owoce głogu, dzikiej róży i trzmieliny. Deptanie zboczy jest zabronione, murawy oglądać można z drogi biegnącej u podnóża skarpy.

Zbiorowiska roślinne rezerwatu stanowią cenny materiał naukowy, pozwalający rozwiązać nie do końca poznaną historię wędrówki i pochodzenie roślinności stepowej w Polsce.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W sąsiedztwie rezerwatu przebiega szlak turystyczny żółty pieszy szlak turystyczny "Rezerwatów Chełmińskich" Bydgoszcz Fordon - Chełmno 48 km[5]. Podążając nim pieszo lub rowerem można zwiedzić rezerwaty rozlokowane na prawym zboczu Doliny Wisły:

 1. Wielka Kępa Ostromecka (leśny),
 2. Las Mariański (leśny),
 3. Reptowo (ornitologiczny),
 4. Linje (torfowiskowy),
 5. Płutowo (leśny),
 6. Zbocza Płutowskie,
 7. Góra Św. Wawrzyńca (stepowy),
 8. Ostrów Panieński (leśny),
 9. Łęgi na Ostrowiu Panieńskim (leśny)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rezerwat Zbocza Płutowskie koło Chełmna
 2. http://natura2000.gdos.gov.pl/natura2000/pl/media.php?KodOstoi=PLH040040&NazwaOstoi=Zbocza Płutowskie dostęp 10-06-2010
 3. a b c Łachowski Jerzy, Tylżanowski Tadeusz, Beil Beata: Rezerwaty i pomniki przyrody województwa bydgoskiego. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Prace Wydziału Nauk Przyrodniczych, seria B, nr 13. Warszawa-Poznań 1972
 4. http://www.dolnawisla.pl/rezerwat_04.php dostęp 31-05-2010
 5. Bykowski Włodzimierz: Weekend w drodze. Interaktywny przewodnik rowerowy okolic Bydgoszczy. Wydawnictwo Aperion. Bydgoszcz 1999 ​ISBN 83-911441-0-0

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Marcysiak Katarzyna: Ochrona przyrody - Bydgoszcz i okolice. [w.] Banaszak Józef red.: Przyroda Bydgoszczy. Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2004. ​ISBN 83-7096-531-8