Rezerwat przyrody Zielone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kenraiz (dyskusja | edycje) o 10:18, 30 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Rezerwat przyrody infobox

Rezerwat przyrody Zielone – florystyczny rezerwat przyrody położony na pograniczu Pobrzeża Kaszubskiego i Wysoczyzny Żarnowieckiej w gminie Krokowa (utworzony w 1983 r.[1][2], o powierzchni 16,08 ha[1][2], w tym 7,79 ha torfowiska przejściowego) na południe od obszaru Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat obejmuje fragmenty lasu (głównie brzeziny bagiennej) pogranicza torfowiskowego. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie największego w rejonie gdańskim stanowiska wiciokrzewu pomorskiego w pobliżu jego wschodniej granicy zasięgu[1][2].

Zbiorowiskiem panującym na terenie rezerwatu jest wilgotny, kwaśny las mieszany brzozowo-sosnowy[2]. Rzadkie gatunki chronione występujące na tym obszarze to: wiciokrzew pomorski Lonicera periclymenum (gatunek atlantycki, w pobliżu przebiega jego wschodnia granica zasięgu), widłak jałowcowaty Lycopodium annotinum i wroniec widlasty L. selago, woskownica europejska Myrica gale, wrzosiec bagienny Erica tetralix[1]. Kwiaty wiciokrzewu są zapylane przez nocne motyle z grupy zawisaków m.in.: zawisaka tawulca Sphinx ligustri i zmrocznika wędrowca Hyles lineata. Jest to teren wykorzystywany przez duże ssaki leśne: dzika Sus strofa, sarnę Capreolus capreolus, lisa Vulpes vulpes[1][2].

Gleby tu występujące to: torfowo-murszowa; torfowa torfowiska wysokiego; glejobielicowe murszaste, glejobielicowe właściwe[1].

Położony jest na Równinie Błot Przymorskich[1].

Znajdujący się w nim pomnik przyrody "Pogański Kamień", jest podobny do Kamiennego Stołu w Celbowie.

Najbliższe miejscowości to Łętowice i Odargowo.

Przypisy

  1. a b c d e f g MiroArt, Zielone - Nadmorski Park Krajobrazowy, npk.org.pl [dostęp 2018-03-24] (pol.).
  2. a b c d e Rezerwat przyrody Zielone - Nadmorski Park Krajobrazowy, „Nadmorski Park Krajobrazowy”, 17 grudnia 2013 [dostęp 2018-03-24] (pol.).