Rezerwat przyrody Zimny Dół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zimny Dół
rezerwat przyrody nieożywionej
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Mezoregion Garb Tenczyński
Data utworzenia 1991
Akt prawny M.P. z 1991 r. nr 25, poz. 172
Powierzchnia 2,22 ha
Ochrona częściowa
Położenie na mapie gminy Liszki
Mapa lokalizacyjna gminy Liszki
Zimny Dół
Zimny Dół
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zimny Dół
Zimny Dół
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Zimny Dół
Zimny Dół
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krakowskiego
Zimny Dół
Zimny Dół
Ziemia50°04′01″N 19°40′31″E/50,066944 19,675278

Rezerwat przyrody Zimny Dółrezerwat przyrody w miejscowości Czułów (w jej części zwanej Skałką) na terenie gminy Liszki w województwie małopolskim[1].

Jest to częściowy rezerwat przyrody nieożywionej, utworzony w 1991 r. na powierzchni zaledwie 2,22 ha[2]. Wchodzi w skład Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego[3]

Rezerwat obejmuje fragment terenu doliny Zimny Dół z wywierzyskiemŹródło w Zimnym Dole – znajdującym się w jaskini o tej samej nazwie. Jest to duże wywierzysko, wypływa z niego kryształowo czysta woda, która następnie potokiem wpada do Sanki. Dużą atrakcją doliny Zimny Dół jest ścieżka dydaktyczna, która kluczy po obu stronach potoku, zataczając pętlę okrążającą całą dolinę. Podziwiać można duże głazy o bardzo stromych ścianach, miejscami tworzące labirynty skalne. W wielu miejscach na skałach występują charakterystyczne okapy i nisze skalne. Wszystkie te formy powstały głównie w wyniku procesów krasowych[3]. Krasowego pochodzenia są również jaskinie i schroniska, których w Zimnym Dole jest siedem[4].

Rezerwat jest dużą atrakcją nie tylko geologiczną, ale również przyrodniczą. Jego flora ma charakter naturalny. Aż na wierzchołki drzew wspinają się bardzo stare okazy kwitnącego bluszczu pospolitego (kwitnący bluszcz jest w Polsce rzadkością i podlega ochronie). Wiosną, przed rozwojem liści przez drzewa zakwitają w lesie całe łany przylaszczki pospolitej, zawilca gajowego, kokoryczy pełnej, a wśród nich zawilec żółty, miodunka ćma, szczyr trwały, zdrojówka rutewkowata, złoć żółta i inne. Na terenie rezerwatu występuje 230 gatunków roślin naczyniowych, a wśród nich 21 gatunków podlegających ochronie ścisłej lub częściowej[5].

Wejście do rezerwatu znajduje się obok drogi z Mnikowa do Baczyna, na niewielkim skrzyżowaniu obok charakterystycznej kapliczki, po lewej stronie której wznoszą się potężne wapienne ściany. Po terenie rezerwatu poprowadzono ścieżkę dydaktyczną[3].

Rezerwat przyrody ZimnyDół DK37.jpg
Rezerwat Zimny Dół a3.jpg
Zimny Dół.jpg
Rezerwat przyrody ZimnyDół DK37 (4).jpg
Rezerwat przyrody ZimnyDół DK37 (5).jpg

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony – dnem doliny prowadzi czerwony szlak turystyczny do Czernichowa.
Ścieżka edukacyjna zielona.svg – ścieżka edukacyjna pomiędzy skałami rezerwatu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-04-07].
  2. Rezerwat przyrody Zimny Dół. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-03-20].
  3. a b c Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny, Ogrodzieniec, Związek Gmin Jurajskich, 2018, ​ISBN 978-83-947430-8-6
  4. Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2019-06-26].
  5. Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej przy drodze

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]