Rezerwuar termiczny
Rezerwuar termiczny, także zbiornik energii termicznej, łaźnia cieplna, blok grzejny – układ termodynamiczny z pojemnością cieplną na tyle dużą, że kiedy jest w kontakcie termicznym z innym układem termodynamicznym lub otoczeniem, jego temperatura pozostaje faktycznie stała[1]. Jest to teoretyczny nieskończony zasób energii cieplnej o zadanej, stałej temperaturze. Kiedy ciepło jest transportowane do albo z rezerwuaru termicznego, jego temperatura nie zmienia się z powodu nieskończonej pojemności cieplnej. Dlatego może być źródłem ciepła albo rozpraszaczem ciepła.
Jeziora, oceany i rzeki często służą jako rezerwuary termiczne w procesach geofizycznych, takich jak pogoda. W nauce o atmosferze, wielkie masy powietrza w atmosferze często funkcjonują jako rezerwuary termiczne.
Mikrokanoniczna suma statystyczna rezerwuaru termicznego o temperaturze ma własność:
gdzie jest stałą Boltzmanna.
Gdy dodaje się określoną ilość energii suma mnoży się przez współczynnik wykładniczy który można wywieść z odwrotności czynnika Boltzmanna.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Chapter 6.2. W: Yunus A. Çengel, Michael A. Boles: Thermodynamics: An Engineering Approach (5th Edition). McGraw-Hill Education, 2005, s. 281. ISBN 978-0072884951. (ang.).