Rezydencja księcia Gonga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fragment rezydencji

Rezydencja księcia Gonga (chin. 恭王府, Gōng Wáng Fǔ) – pochodząca z okresu dynastii Qing dawna rezydencja książęca, największa w Pekinie i najlepiej zachowany tego typu obiekt[1]. Ulokowana jest nad brzegiem jeziora Qianhai, na północ od parku Beihai, niedaleko północno-zachodniego krańca Zakazanego Miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pałac został wzniesiony około 1777 roku, jako rezydencja Heshena, skorumpowanego faworyta cesarza Qianlonga[2]. Po śmierci Qianlonga i straceniu Heshena przez nowego cesarza Jiaqinga w pałacu zamieszkał 17. syn poprzedniego władcy, Junwang[1]. Ostatecznie w 1851 roku cesarz Xianfeng przekazał rezydencję swojemu bratu Yixinowi, księciu Gong[3].

Po upadku monarchii własność pałacu przechodziła z rąk do rąk i pełnił on różnorakie funkcje; w okresie rewolucji kulturalnej mieściła się tu fabryka klimatyzatorów[1]. W 1982 obiekt został uznany za zabytek i przeszedł gruntowną renowację. W 1996 roku został udostępniony dla zwiedzających.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cały kompleks zajmuje powierzchnię 60,000 m², z czego połowę zajmuje sama rezydencja, zaś drugą połowę ogród. Część pałacowa składa się z trzech równoległych ciągów zwartej zabudowy z wewnętrznymi dziedzińcami (siheyuan). Główny pawilon ulokowany jest w ciągu środkowym[1].

W zajmującym powierzchnię 28,000 m² ogrodzie znanym jako Jincuiyuan, zamkniętym na każdym z czterech krańców sztucznym wzgórzem[3], umieszczono jeziora, jaskinie i liczne pawilony. Znajduje się w nim także pawilon teatralny, w którym obecnie codziennie odbywają się spektakle opery pekińskiej.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Prince Gong's Mansion (ang.). kinabaloo.com. [dostęp 18 lutego 2010].
  2. Prince Gong's Mansion (ang.). travelchinaguide.com. [dostęp 18 lutego 2010].
  3. a b Prince Gong's Mansion (ang.). china.org.cn. [dostęp 18 lutego 2010].