Rhamphosuchus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rhamphosuchus
Okres istnienia: 14–12 mln lat temu
Ilustracja
Szczęki Rhamphosuchus crassidens
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd krokodylomorfy
Rząd krokodyle
Podrodzina Tomistominae
Rodzaj Rhamphosuchus
Falconer & Cautley, 1840
Gatunki
  • R. crassidens Falconer & Cautley, 1840

Rhamphosuchusrodzaj krokodyla z grupy Tomistominae żyjącego w miocenie na terenach obecnego Pakistanu.

Początkowo na podstawie kilku skamieniałości pyska odnalezionych w osadach grupy Siwalik był uznawany za przedstawiciela grupy Gavialoidea i prawdopodobnie największego ze wszystkich przedstawicieli Crocodyliformes. Odkryta w 2000 roku kompletna czaszka pozwoliła na dokładniejszą rekonstrukcję zwierzęcia oraz rewizję osiąganych przez nie rozmiarów. Na podstawie wszystkich znanych skamieniałości Rhamphosuchus Jason J. Head ocenił jego długość na 8–11 m, co dowodzi, że nie był on największym przedstawicielem krokodyli. Rhamphosuchus miał szerszy pysk oraz bardziej zróżnicowane uzębienie niż inne Tomistominae. Prawdopodobnie odżywiał się bardziej różnorodnym pożywieniem niż inni przedstawiciele tej grupy, odżywiający się rybami. Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Jasona Heada sugeruje, że Rhamphosuchus nie należy do Gavialoidea, co początkowo przypuszczano, lecz jest przedstawicielem Tomistominae[1] – grupy krokodyli uznawanej tradycyjnie za należącą do krokodyli właściwych (Crocodylidae). Pozycja filogenetyczna Tomistominae pozostaje jednak niejasna – analizy filogenetyczne oparte na cechach morfologicznych sugerują, że należą one do Crocodylidae, podczas gdy analizy biochemiczne i molekularne wskazują, iż są bliżej spokrewnione z gawialem[2].

Rekonstrukcja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jason J. Head. Systematics and body size of the gigantic, enigmatic crocodyloid Rhamphosuchus crassidens, and the faunal history of Siwalik Group (Miocene) crocodylians. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 21 (3), s. 59A, 2001 (ang.). 
  2. Christopher A. Brochu. Phylogenetic approaches toward crocodylian history. „Annual Review of Earth and Planetary Science”. 31, s. 357–397, 2003. DOI: 10.1146/annurev.earth.31.100901.141308 (ang.).