Rhyncolus punctatulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rhyncolus punctatulus
Boheman, 1838
Okres istnienia: plejstocen–dziś
2.58/0
2.58/0
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Nadrodzina

ryjkowce

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

trzenie

Plemię

Rhyncolini

Podplemię

Rhyncolina

Rodzaj

krócieniec

Podrodzaj

Rhyncolus s.str.

Gatunek

Rhyncolus punctatulus

Rhyncolus punctatulusgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych. Zamieszkuje krainę palearktyczną od Półwyspu Iberyjskiego po Rosję i Zakaukazie. Owady dorosłe i larwypróchnojadami.

Taksonomia i ewolucja[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1838 roku przez Carla Henrika Bohemana[1]. Jego zapis kopalny znany jest ze środkowego plejstocenu. Szczątki tego gatunku znaleziono w czwartorzędowych osadach na terenie Hackney w Wielkim Londynie[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 2,3 do 2,7 mm[3], w zarysie owalnym[4]. Ubarwiony jest czarnobrunatnie z czerwonobrunatnymi odnóżami i czułkami[3]. Punktowanie głowy jest grube i gęste[4]. Ryjek jest tak szeroki jak głowa, w przybliżeniu o połowę krótszy niż u podstawy szeroki, zaopatrzony w płytką rynienkę przez środek, u samca przeciętnie krótszy i grubszy niż u samicy. Oczy są słabo wysklepione. Czułki są przysadziste, o drobnych buławkach i siedmioczłonowej pozostałej części biczyka. Przedplecze jest niewiele szersze niż dłuższe, po bokach mniej lub bardziej zaokrąglone. W przedniej części przedplecza występuje przewężenie, które przechodzić może na stronę grzbietową jako płytka bruzda. Powierzchnia przedplecza jest drobno i stosunkowo gęsto punktowana. Tarczka jest widoczna. Pokrywy są na całej powierzchni pyliście owłosione, mają punktowane rzędy i zwykle płaskie międzyrzędy o dość dużych punktach. Dziewiąty międzyrząd ma zaostrzoną krawędź w tylnej części[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla lasy, parki, ogrody, zadrzewienia przydrożne i nadrzeczne[5]. Gatunek saproksyliczny. Zalicza się do kariofagów[6][7]. Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe zasiedlają martwe, próchniejące, przegrzybiałe drewno pni, kłód, pniaków i gałęzi drzew liściastych[3][5][7]. Podawany był z buków, jesionów, kasztanowców, klonów, topól i wierzb[5]. Zdarza mu się także zamieszkiwać drewniane słupy, a wyjątkowo miazgę i łyko silnie uszkodzonych drzew żywych[3][5]. Owady dorosłe spotyka się w ciągu całego roku. Rójkę odbywają w maju i czerwcu. Zimują pod korą drzew i w drewnie[4].

Gatunek palearktyczny, w Europie znany z Portugalii, Hiszpanii, Andory, Francji[1], Belgii[8], Holandii, Niemiec, Włoch, Danii, Szwecji (z Gotlandii[5]), Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Krymu oraz europejskiej części Rosji[1]. Poza tym stwierdzono go na Kaukazie i w Armenii[5]. W Polsce jest owadem rzadko spotykanym[5][3], znanym z nielicznych stanowisk, w dodatku na wielu z nich nienotowany od XIX wieku. Wymaga obecności drzew obumierających i martwych. Zagrażają mu gospodarka leśna oraz zabiegi pielęgnacyjne zieleni miejskiej[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rhyncolus (Rhyncolus) punctatulus Boheman, 1838. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2021-07-20].
  2. C.P. Green, N.P. Branch, G.R. Coope, M.H. Field, D.H. Keen, J.M. Wells, J.L. Schwenninger, R.C. Preece, D.C. Schreve, M.G. Canti, C.P. Gleed-Owen. Marine Isotope Stage 9 environments of fluvial deposits at Hackney, north London, UK. „Quaternary Science Reviews”. 25, s. 89–113, 2006. 
  3. a b c d e f Stanisław Smreczyński: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 98d. Ryjkowce – Curculionidae. Podrodzina Curculioninae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1972, s. 23–25.
  4. a b c Rhyncolus spp. – Krócieńce. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2021-07-20].
  5. a b c d e f g B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 21. Chrząszcze – Coleoptera. Ryjkowce – Curculionidae, część 3. Warszawa: 1997.
  6. Rafał Gosik. Dane o rozmieszczeniu korników i ryjkowców (Coleoptera: Scolytidae, Curculionidae) w Polsce. „Wiadomości Entomologiczne”. 25 (3), s. 185–186, 2006. 
  7. a b c Rafał Gosik. Ryjkowcowate (Coleoptera: Curculionoidea) zebrane z pułapek lepowych przeciwko szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi Cameraria ohridella Deschka & Dimic. „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”. 63 (5), s. 3–18, 2007. 
  8. Taxonomic tree: Coleoptera. [w:] Belgian Species List [on-line]. Royal Belgian Institute of Natural Sciences, 2021. [dostęp 2021-07-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]