Ri Chun Hi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ri Chun Hi
Data urodzenia

1943

Zawód

aktorka, dziennikarka

Odznaczenia
Bohater Pracy KRLD

Ri Chun Hi (kor. 리춘히, ur. 1943) – północnokoreańska aktorka i dziennikarka telewizyjna.

Urodziła się w biednej rodzinie robotniczej[1]. Ukończyła studia w Szkole Teatralno-Filmowej w Pjongjangu. Początkowo pracowała w teatrze[2]. W 1971 roku dołączyła do Koreańskiej Centralnej Telewizji, a w 1974 roku została główną prezenterką[1][2]. Prowadziła główne wydanie wiadomości w telewizji państwowej, informowała m.in. o śmierci Kim Ir Sena, pierwszym wystrzeleniu satelity w kraju oraz o oficjalnym oświadczeniu rządu w sprawie testów jądrowych[2].

W 2011 roku przez dwa miesiące miała przerwę w prowadzeniu serwisu informacyjnego. Na antenę wróciła w grudniu, kiedy to przekazała informację o śmierci Kim Dzong Ila[2]. W 2012 roku przeszła na emeryturę i zajęła się przygotowaniem nowych prezenterów do pracy w telewizji. Wracała do prowadzenia wiadomości w telewizji, by przekazywać ważne informacje dotyczące Korei Północnej[1]. Wiosną 2019 roku wróciła na chwilę do telewizji, by poinformować o stanie zdrowia Kim Dzong Una[2].

Niewiele wiadomo na temat życia prywatnego Ri Chun Hi. Prawdopodobnie wraz z mężem, dziećmi i wnukami mieszka w stolicy. Należy do Partii Pracy Korei[1].

W Korei Północnej Ri Chun Hi uchodzi za jedną z twarzy reżimu, odpowiedzialną za przekazywanie najważniejszych informacji[1]. Styl wypowiedzi Ri jest parodiowany przez południowokoreańskich i tajwańskich komików[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Prezenterka telewizyjna w różu, czyli kim jest twarz reżimu Kima?. polityka.pl, 2017-09-05. [dostęp 2021-07-25].
  2. a b c d e f Chen Ching-de: Who Is Ri Chun-hee, the Voice of North Korea?. international.thenewslens.com, 2020-07-06. [dostęp 2021-07-25]. (ang.).