Ricardo Balaca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ricardo Balaca
Ilustracja
Bitwa pod Almansą, 1862.
Data i miejsce urodzenia 31 grudnia 1844
Lizbona, Portugalia
Data i miejsce śmierci 12 lutego 1880
Madryt, Hiszpania
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki malarstwo batalistyczne
Epoka romantyzm

Ricardo Balaca y Orejas-Cansecohiszpański malarz batalista tworzący w XIX wieku.

Był synem José Balaca y Carrión i bratem Eduardo Balaca, również malarzy[1]. Urodził się w Lizbonie ponieważ jego ojciec przebywał na emigracji z powodów politycznych. Zaczął naukę w warsztacie ojca, później studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie[2], gdzie był uczniem Federico de Madrazo. Bardzo wcześnie przejawiał talent artystyczny, już w 1858 r. mając zaledwie 13 lat, wziął udział w Krajowej Wystawie Sztuk Pięknych w Madrycie, zdobywając wyróżnienie cum laude. Ożenił się z Teresą Vergara Dominguez, z którą miał troje dzieci. Zmarł przedwcześnie mając 36 lat.

Specjalizował się w malarstwie batalistycznym, gatunku typowym dla XVIII wieku, który powrócił w epoce romantyzmu w XIX wieku. Malował sceny inspirowane hiszpańskim średniowieczem oraz współczesnymi mu wydarzeniami[2]. W czasie III Wojny karlistowskiej (1872-1876) został mianowany korespondentem wojennym i namalował liczne sceny walki. Znane dzieło Bitwa pod Almansą znajduje się w Palacio de las Cortes w Madrycie.

Wykonał ilustracje do Don Kichota dla wydawnictwa Montaner y Simón[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Manuel Ossorio y Bernard: Galería Biográfica de artistas españoles del siglo XIX, 2. edycja poszerzona. Madryt: Librería Gaudí, 1975, s. 61. ISBN 12-746-9165-6.
  2. a b c Eduardo Dizy Caso: Los Orientalistas de la Escuela española. Paryż: Art Creation Realisation, 1997, s. 18. ISBN 86-770-093-0.