Riccardo Muti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Riccardo Muti
Ilustracja
Riccardo Muti (2008)
Data i miejsce urodzenia

28 lipca 1941
Neapol

Pochodzenie

włoskie

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent

Wydawnictwo

Deutsche Grammophon

Powiązania

Philharmonia Orchestra,
Philadelphia Orchestra,
La Scala,
Chicagowska Orkiestra Symfoniczna

Odznaczenia
Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001) Order Zasługi Republiki Włoskiej II Klasy (1951-2001) Medaglia d'oro ai benemeriti della Cultura e dell'Arte Krzyż Komandorski II Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN Order Przyjaźni Honorowy Rycerz Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego
Strona internetowa

Riccardo Muti (ur. 28 lipca 1941 w Neapolu)[1]włoski dyrygent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Conservatorio di San Pietro a Majella[2]. W 1967 na konkursie dla młodych dyrygentów im. Guido Cantelliego w Mediolanie otrzymał pierwszą nagrodę. Rok później został głównym dyrygentem Maggio Musicale Fiorentino, pozostając nim do 1980. W 1971 Herbert von Karajan zaprosił go do udziału w Festiwalu Salzburgskim, z którym następnie współpracował do 2001[2].

W latach 1972-1982 był głównym dyrygentem londyńskiej Philharmonia Orchestra, obejmując stanowisko po Otto Klempererze. W latach 1980-1992 pełnił funkcję dyrektora muzycznego Orkiestry Filadelfijskiej, będąc następcą Eugene'a Ormandy'ego.

Od 1986 do 2005 był dyrektorem muzycznym mediolańskiego Teatro alla Scala[2]. W 2004 założył Orkiestrę Młodzieżową im. Luigiego Cherubiniego, złożoną z młodych muzyków wybranych przez międzynarodowe jury spośród ok. 600 instrumentalistów z całych Włoch. Orkiestra przez kilka była stałym uczestnikiem festiwalu w Salzburgu. Ponadto na początku 2006 Muti został dyrektorem artystycznym tamtejszego Pentecost Festival. Od 2010 jest dyrektorem muzycznym Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą ma podpisany kontrakt do końca sezonu 2021/2022[3].

Muti obok długoterminowych kontraktów realizował inne projekty artystyczne, współpracując z wieloma znakomitymi wykonawcami – solistami i zespołami. Prowadził m.in. takie orkiestry jak Berliner Philharmoniker, Wiener Staatsoper, New York Philharmonic, Bayerischer Rundfunk i Orchestre National de France[2].

W artystycznym dorobku ma również znaczną liczbę płyt z nagraniami szerokiego repertuaru, obejmującego twórczość m.in. Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Czajkowskiego oraz klasykę operową.

Riccardo Muti sześciokrotnie dyrygował Filharmonikami Wiedeńskimi podczas koncertów noworocznych z Wiednia; ostatni raz prowadził koncert na Nowy Rok 2021[4]. Zamierza dyrygować koncertem noworocznym w 2025[5].

Wybrane odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Royal Academy of Music
Wiener Hofmusikkapelle
Wiener Staatsoper

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]