Richanijja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richanijja
ריחאניה
Ilustracja
Wioska Richanijja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Wysokość 698 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

1 125
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Richanijja
Richanijja
Ziemia33°02′57″N 35°29′12″E/33,049167 35,486667
Portal Portal Izrael

Richanijja (hebr. ריחאניה; arab. الريحانية; adyg. Рихьаные; ang. Reihaniyye, lub też Rehaniya) - wieś położona w Samorządzie Regionu Merom ha-Galil, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska leży w północnej części Górnej Galilei w odległości 5 kilometrów na południe od granicy z Libanem. Jest położona na płaskowyżu, który zamyka od północy i zachodu dolina potoku Diszon, na południu jest kanion potoku Chacor, a na wschodzie teren opada stromo do Doliny Hula. W jej otoczeniu znajdują się moszawy Alma, Dalton, Kerem Ben Zimra i Awiwim, oraz kibuce Baram i Jiron.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2010 w osadzie żyło 1 125 mieszkańców, w tym większość Czerkiesi oraz kilka rodzin Beduinów[1].


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Meczet w Richanijji

Wioska została założona w 1878 przez grupę Czerkiesów, którzy uciekli do Palestyny przed prześladowaniami w Imperium Rosyjskim.

Przyjęta 29 listopada 1947 Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała rejon wioski Richanija państwu arabskiemu w Palestynie. Jednakże Arabowie odrzucili tę rezolucję i doprowadzili do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Jej kontynuacją była I wojna izraelsko-arabska, podczas której w Richaniji stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej. Czerkiesi poparli w tej wojnie Izraelczyków, zaciągając się jako ochotnicy do Sił Obronnych Izraela. Pod koniec października 1948 Izraelczycy przeprowadzili operację Hiram w trakcie której w dniu 30 października 1948 zajęli wioskę Richanija. W odróżnieniu od wielu innych wiosek w Galilei, Richanija nie została zniszczona, a jej mieszkańcom pozwolono pozostać. Dzięki temu osada zachowała swój pierwotny charakter. Po wojnie Czerkiesi nadal zgłaszali się jako ochotnicy do izraelskiej armii[2].

Podczas II wojny libańskiej na wioskę spadły rakiety wystrzelone przez organizację terrorystyczną Hezbollah z terytorium Libanu.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Jest tu także Muzeum Czerkiesów, prezentujące kulturę ludową tej mniejszości etnicznej Izraela. Z obiektów sportowych jest boisko do piłki nożnej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest przedszkole i szkoła podstawowa.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W wiosce znajduje się meczet.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie i sadownictwie. Część mieszkańców pracuje w izraelskiej armii i policji.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy wioski przebiega droga nr 886, którą jadąc na północny wschód dojeżdża się do moszawu Alma, lub jadąc na południowy zachód dojeżdża się do moszawu Kerem Ben Zimra. W kierunku północno-zachodnim prowadzi droga nr 8966, którą dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 899.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Israel Central Bureau of Statistics (ang.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2011-11-14].
  2. Richanija (hebr.). W: Galil [on-line]. [dostęp 2011-11-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]