Richard Burbage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Richard Burbage
Ilustracja
Nieznany artysta: Portret Richarda Burbage, Dulwich Picture Gallery, Londyn
Data urodzenia

7 lipca 1568

Data śmierci

13 marca 1619

Zawód

aktor

Richard Burbage (ur. 7 lipca 156813 marca 1619) – angielski aktor i właściciel teatru.

Burbage pochodził z biednej rodziny. Wczesne lata jego kariery są słabo udokumentowane. Występował w grupie, w której ważną rolę odgrywał William Szekspir. Była to Trupa Lorda Szambelana, później – po dojściu do władzy Jakuba I – przemianowana na King’s Men. Grał tytułowe role w sztukach takich, jak Hamlet, Otello, Ryszard III czy Król Lear. Nie był tam jednak zakontraktowany na wyłączność, występował także w dramatach Bena Jonsona czy Johna Fletchera[1] (The Maid's Tragedy).

Jego wartość aktorską może ilustrować rozmiar ról, jakie wykonywał. Spośród setek sztuk wystawianych w Anglii na przełomie XVI i XVII wieku tylko w dwudziestu z nich pojawiały się role liczące powyżej 800 wersów. Pierwszym aktorem, który sobie z nimi radził, był Edward Alleyn, jednak większość z nich, trzynaście, wykonał Burbage[2].

Wraz z bratem posiadał udziały w Globe Theatre i Blackfriars Theatre, rodzeństwo nie było jednak jedynym właścicielem tych obiektów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Richard Burbage (ang.)
  2. Scott McMillin, The Elizabethan Stage and „The Book of sir Thomas More,” Ithaca, N.Y., Cornell University Press, 1987; str. 61-3.