Richard Chartres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Chartres
Richard Chartres
Kraj działania  Anglia
Data i miejsce urodzenia 11 lipca 1947
Ware
Biskup Londynu
Okres sprawowania od 1995
Wyznanie anglikanizm
Kościół Kościół Anglii
Inkardynacja diecezja londyńska
Prezbiterat 1973
Sakra biskupia 22 maja 1992
Odznaczenia
UK Royal Victorian Order ribbon.svg

Richard Chartres (ur. 11 lipca 1947 w Ware) – brytyjski duchowny anglikański, historyk i teolog, od 1995 biskup londyński w Kościele Anglii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako dziecko z irlandzko-brytyjskiego małżeństwa. Ukończył studia historyczne w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge i podjął pracę nauczyciela akademickiego, specjalizując się w historii starożytnej. Po podjęciu decyzji o zostaniu księdzem studiował teologię w Ripon College Cuddesdon i Lincoln Theological College. W 1973 przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 został kapelanem Roberta Runcie, ówczesnego biskupa St Albans. Gdy w 1980 Runcie został arcybiskupem Canterbury, co jest najwyższą godnością w Kościele Anglii, zabrał ze sobą również swego kapelana. W 1984 został inkardynowany do diecezji londyńskiej, gdzie objął probostwo w jednej z parafii, a także pracował w kurii. Od 1987 był również profesorem teologii na Gresham College.

Biskupstwo[edytuj | edytuj kod]

W 1992 został mianowany biskupem pomocniczym Londynu z tytułem biskupa Stepney. Sakrę przyjął 22 maja 1992 roku. W listopadzie 1995 został awansowany na biskupa diecezjalnego Londynu. Stanowisko to z urzędu dało mu miejsce w Izbie Lordów wśród lordów duchownych, a także w Tajnej Radzie. Pełni również głównie honorową funkcję dziekana kaplic królewskich.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Bp Chartres jest żonaty i ma czworo dzieci. Jego małżonka Caroline pracuje w branży wydawniczej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2009 został odznaczony Królewskim Królewskim Orderem Wiktoriańskim klasy Rycerz Komandor.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]