Richard Estes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Richard Estes (ur. 14 maja 1932 w Kewanee, Illinois) – amerykański malarz, znany z tworzenia obrazów fotorealistycznych.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Gdy był jeszcze dzieckiem, rodzina Richarda przeprowadziła się do Chicago. Rozpoczął studia w szkole instytutu sztuki miasta Chicago, na których skupiał się nad pracami realistów takich jak Edgar Degas, Edward Hopper i Thomas Eakins, których wiele obrazów znajduje się w kolekcji szkoły. W 1956 roku, wkrótce po ukończeniu studiów, Ester przeprowadził się do Nowego Yorku. W tym właśnie mieście jak i w Hiszpanii, pracował przez następne dziesięć lat jako artysta grafik, dla wielu magazynów i agencji reklamowych. Malował wówczas tylko w wolnym czasie. W 1966 roku zdobył fundusze, które pozwoliły mu poświęcić się malarstwu całkowicie.

W 1971 roku Estesowi przyznano członkostwo w Narodowej Radzie Artystów.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

W swojej twórczości Estes skupia się na jak najwierniejszym przedstawieniu panoramy współczesnych miast, uwzględniając wszelkie odbicia i refleksy świetlne powstałe na przykład na oknach wystawowych czy karoseriach samochodów. Jego miasta są często bezludne. Przy tworzeniu obrazów używa często aerografu. Wraz z malarzami takimi jak Chuck Close, Ralph Goings i Duane Hanson, jest uważany za jednego z założycieli międzynarodowego ruchu fotorealistycznego[potrzebne źródło].

Większość wczesnych obrazów Estesa przedstawia mieszkańców miasta zaangażowanych w codzienne czynności. Około 1967 Richard zaczął malować frontony sklepów i budynków, jak również odbicia ukazujące się w oknach. Obrazy malował w oparciu o zrobione przez siebie kolorowe fotografie, co pomogło mu uchwycić zmienną naturę odbić, które zmieniały się znacznie w zależności od pory dnia. Ze względów estetycznych, Estes wprowadzał pewne uwypuklenia, jeżeli chodzi o odbicia, ważne dla niego było aby najważniejsze odbite przedmioty były rozpoznawalne, jak również i to by uchwycić moment w którym odbicie ma najwyższą jakość, to znaczy jest najwyraźniejsze. Pierwsza wystawa poświęcona jego twórczości, odbyła się w 1968 roku w Allan Stone Galery. Jego prace były też wystawiane w Metropolitan Museum of Art, Whitney Museum i Solomon R. Guggenheim Museum.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]