Richard Harris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Harris
Richard Harris (1985)
Richard Harris (1985)
Imię i nazwisko Richard St. John Harris
Data i miejsce urodzenia 1 października 1930
Limerick
Data i miejsce śmierci 25 października 2002
Londyn

Richard St. John Harris (ur. 1 października 1930 roku w Limerick, zm. 25 października 2002 roku w Londynie) – irlandzki aktor, pieśniarz i poeta.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jeden z dziewięciu synów irlandzkich farmerów Ivana Harrisa i Mildred Harty. Ukończył prestiżową The London Academy of Music and Dramatic Art. Dzięki roli w Sportowym życiu (1963) Lindsaya Andersona, sztandarowym filmie brytyjskiego nurtu Młodych Gniewnych stał się gwiazdą światowego formatu – za rolę zgorzkniałego górnika, który pragnął stać się profesjonalnym rugbistą został nominowany do Oscara, nagrody BAFTA, zdobył też nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes w 1963 roku. Następna znacząca rola, to western Człowiek zwany Koniem, zrealizowany w 1970 r., w którym zagrał angielskiego arystokratę Johna Morgana, schwytanego i torturowanego przez Indian.

W swojej karierze wystąpił w 72 produkcjach filmowych, m.in. w: Cyruliku syberyjskim, Gladiatorze, Czasie patriotów, Bez przebaczenia, Białym labiryncie oraz w dwóch pierwszych częściach przygód Harry'ego Pottera.

W 1985 roku został przyjęty do Rycerzy Maltańskich i uhonorowany tytułem szlacheckim królestwa Danii.

Zmarł na chłoniaka Hodgkina 10 dni po amerykańskiej premierze filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Aktor był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona Elizabeth Rees miała z nim trzech synów: Damiana (ur. 1958), Jareda (ur. 1961) i Jamiego (ur. 1963). Byli małżeństwem przez 12 lat. Drugą żoną Harrisa była Ann Turkel, małżeństwem byli przez 8 lat.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]