Richard Hell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Richard Hell
Ilustracja
Richard Hell (kwiecień 2008)
Imię i nazwisko

Richard Myers

Data i miejsce urodzenia

2 października 1949
Lexington, Kentucky

Instrumenty

gitara basowa

Gatunki

punkrock

Zawód

kompozytor

Aktywność

od 1973

Wydawnictwo

Sire Records
Warner Bros. Records
Red Star Records
Rhino Records

Zespoły
The Neon Boys
Television
The Heartbreakers
Richard Hell and the Voidoids
Strona internetowa

Richard Hell właśc. Richard Myers (ur. 2 października 1949 w Lexington, Kentucky[1]) – amerykański wokalista, basista, twórca piosenek i pisarz, najbardziej znany z roli lidera punkrockowej grupy The Voidoids. Jej album Blank Generation z 1977 roku zawierał wiele elementów identyfikowanych później z punkiem: od nihilizmu utworu tytułowego (zainspirowanego piosenką Roda McKuena Beat Generation z 1959 roku) po frenetyczną energię antyromantycznego hymnu "Love Comes in Spurts", aczkolwiek jego brzmienie trudno było określić jako punkowe. Muzyk grał również na gitarze basowej w Television.

Hell był jednym z twórców punkowego wyglądu. Miał stojące włosy; nosił podarte, pocięte i pomazane koszulki, często pospinane agrafkami. Stylista Sex Pistols, Malcolm McLaren, twierdził iż styl zespołu, jak również sprzedawane przez niego ubrania z agrafkami, zostały podpatrzone właśnie u Hella.

Od końca lat osiemdziesiątych Hell utrzymywał się głównie z pisania. Opublikował dwie powieści, jak również kilka innych książek. Jest także krytykiem filmowym w magazynie BlackBook.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

The Voidoids:

Richard Hell:

  • R.I.P. (1984)
  • Spurts, The Richard Hell Story (2005)

Dim Stars:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]