Richard Kiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Richard Kiel
Ilustracja
Richard Kiel w czerwcu 2014
Data i miejsce urodzenia

13 września 1939
Detroit, stan Michigan

Data i miejsce śmierci

10 września 2014
Fresno, stan Kalifornia

Richard Kiel (ur. 13 września 1939 w Detroit, zm. 10 września 2014 we Fresno) – amerykański aktor filmowy.

Wyróżniał go wzrost (217,8 cm). Znany jest najlepiej z drugoplanowej roli zabójcy o pseudonimie „Buźka” (Jaws) lub Szczęka[1], w dwóch filmach z serii o przygodach Jamesa Bonda: Szpieg, który mnie kochał (1977) i Moonraker (1979). Oprócz swojej imponującej postury, w roli Buźki lub Szczęki, wyróżniały go kobaltowe zęby, wielka siła i „niezniszczalność”. W pojedynkę wygrał z rekinem. Przeżył m.in. wypadnięcie z pędzącego pociągu i upadek z urwiska w jadącym samochodzie. Zyskał sympatię fanów i jako jeden z niewielu aktorów zagrał czarny charakter w więcej niż jednym filmie o Bondzie.

Początkowo Kiel imał się różnych prac, włącznie z pełnieniem funkcji „bramkarza” w nocnym klubie, lecz od końca lat 50. zaczął grywać drobne role w filmie i telewizji, odpowiednie do swoich warunków fizycznych. Popularność przyniosła mu dopiero wspomniana rola Buźki.

Zagrał również u boku Harrisona Forda i Roberta Shawa w popularnym filmie wojennym Komandosi z Navarony (1978), gdzie wcielił się w rolę dowódcy czetników kpt. Dražaka.

Oprócz aktorstwa, Kiel był współtwórcą scenariusza i producentem filmu familijnego The Giant of Thunder Mountain (1991). W 2002 napisał autobiografię pt. Making it BIG in the Movies.

Należał do ewangelikalnych chrześcijan, twierdził, że przeżył nowe narodzenie[2].

Na 3 dni przed swoimi 75. urodzinami, 10 września 2014 zmarł na zawał serca w szpitalu we Fresno, gdzie został przyjęty kilka dni wcześniej.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. . W klasycznym polskim przekładzie Tomasza Beksińskiego jego pseudonim to „Buźka”.
  2. Richard Kiel Fan Club. richardkiel.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-28)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]