Richard Luke Concanen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Richard Luke Concanen OP
ilustracja
Kraj działania

Włochy

Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1747
Kilbegnet

Data i miejsce śmierci

19 czerwca 1810
Neapol

Miejsce pochówku

San Domenico Maggiore

Biskup Nowego Jorku
Okres sprawowania

1808–1810

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Prezbiterat

22 grudnia 1770

Nominacja biskupia

8 kwietnia 1808

Sakra biskupia

24 kwietnia 1808

Sukcesja apostolska
Konsekrator

Michele di Pietro

Współkonsekratorzy

Tommaso Arezzo
Benedetto Sinibaldi

Richard Luke Concanen OP (ur. 27 grudnia 1747 w Kilbegnet w Irlandii, zm. 19 czerwca 1810 w Neapolu) – irlandzki duchowny katolicki, dominikanin, pierwszy biskup Nowego Jorku.

Teologiczne studia rozpoczął w wieku 17 lat. W tym celu udał się do Włoch. 22 grudnia 1770 otrzymał tam święcenia kapłańskie w zakonie dominikanów. Służył w konwencie dominikańskim w Rzymie, był też bibliotekarzem bazyliki Santa Maria sopra Minerva i sekretarzem prowincji dominikańskiej w Wielkiej Brytanii.

W 1798 papież Pius VI wyznaczył go na biskupa irlandzkiej diecezji Kilfenora, ale nominacji nie przyjął ze względu na swoje słabe zdrowie. Za drugim razem, 8 kwietnia 1808, zgodził się zostać ordynariuszem nowo utworzonej diecezji Nowy Jork w USA. Sakry udzielił mu dwa tygodnie później kardynał Michele di Pietro. Concanen nigdy nie postawił swej stopy na amerykańskiej ziemi, a stało się tak ze względu na trudności komunikacyjne spowodowane Wojnami napoleońskimi. Diecezją zarządzał przez korespondencję z miejscowymi misjonarzami. Zmarł w Neapolu i pochowany został w jednym z tamtejszych kościołów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]