Richard O’Connor (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard O’Connor
Ilustracja
O’Connor w stroju sędziego Sądu Najwyższego
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1851
Sydney
Data i miejsce śmierci 18 listopada 1912
Sydney
Australia Wiceprzewodniczący Federalnej Rady Wykonawczej Australii
Okres od 1901
do 1903
Przynależność polityczna Partia Protekcjonistyczna
Poprzednik nowy urząd
Następca Thomas Playford

Richard O’Connor (ur. 4 sierpnia 1851 w Sydney, zm. 18 listopada 1912 tamże) – australijski prawnik i polityk, członek pierwszego gabinetu federalnego po powstaniu Związku Australijskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze, zaś karierę zawodową zaczynał jako urzędnik w kancelarii parlamentu kolonii Nowa Południowa Walia. W 1876 uzyskał prawo wykonywania zawodu adwokata. Równocześnie z praktyką prawniczą, udzielał się również jako publicysta związany z prasą adresowaną do australijskich katolików oraz osób pochodzenia irlandzkiego (zresztą te grupy w dużej mierze pokrywały się).

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1887 został wybrany do Rady Ustawodawczej kolonii z ramienia Partii Protekcjonistycznej. W latach 1891–93 był ministrem sprawiedliwości kolonii.

Należał do najbardziej aktywnych zwolenników powstania federacji wśród polityków ze swojej kolonii, dzięki czemu znalazł się w składzie delegacji Nowej Południowej Walii na konwencje mające wypracować konstytucję przyszłego Związku. Gdy w 1901 Związek stał się wreszcie faktem, został wybrany do pierwszego składu Senatu. Był także wiceprzewodniczącym Federalnej Rady Wykonawczej w gabinecie Bartona.

Sędzie Sądu Najwyższego[edytuj | edytuj kod]

W 1903 – podobnie jak sam premier – wycofał się z życia politycznego i przyjął nominację na sędziego Sądu Najwyższego. Zasiadał w nim aż do swej śmierci w roku 1912. Pod koniec życia chorował na niedokrwistość Addisona-Biermera.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]