Richard O'Connor (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard O'Connor
Richard o'connor.jpg
O'Connor w stroju sędziego Sądu Najwyższego
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1851
Sydney
Data i miejsce śmierci 18 listopada 1912
Sydney
Australia Wiceprzewodniczący Federalnej Rady Wykonawczej Australii
Przynależność polityczna Partia Protekcjonistyczna
Okres urzędowania od 1901
do 1903
Poprzednik nowy urząd
Następca Thomas Playford

Richard O'Connor (ur. 4 sierpnia 1851 w Sydney – zm. 18 listopada 1912 tamże) – australijski prawnik i polityk, członek pierwszego gabinetu federalnego po powstaniu Związku Australijskiego.

Ukończył studia prawnicze, zaś karierę zawodową zaczynał jako urzędnik w kancelarii parlamentu kolonii Nowa Południowa Walia. W 1876 uzyskał prawo wykonywania zawodu adwokata. Równocześnie z praktyką prawniczą, udzielał się również jako publicysta związany z prasą adresowaną do australijskich katolików oraz osób pochodzenia irlandzkiego (zresztą te grupy w dużej mierze pokrywały się). W 1887 został wybrany do Rady Ustawodawczej kolonii z ramienia Partii Protekcjonistycznej. W latach 1891–93 był ministrem sprawiedliwości kolonii.

Należał do najbardziej aktywnych zwolenników powstania federacji wśród polityków ze swojej kolonii, dzięki czemu znalazł się w składzie delegacji Nowej Południowej Walii na konwencje mające wypracować konstytucję przyszłego Związku. Gdy w 1901 Związek stał się wreszcie faktem, został wybrany do pierwszego składu Senatu. Był także wiceprzewodniczącym Federalnej Rady Wykonawczej w gabinecie Bartona. W 1903 – podobnie jak sam premier – wycofał się z życia politycznego i przyjął nominację na sędziego Sądu Najwyższego. Zasiadał w nim aż do swej śmierci w roku 1912. Pod koniec życia chorował na niedokrwistość Addisona-Biermera.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]