Richard Pius Miles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Pius Miles OP
biskup Nashville
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1791
Hrabstwo Prince George’s
Data i miejsce śmierci 21 lutego 1860
Nashville
biskup Nashville
Okres sprawowania 1837-1860
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 21 września 1816
Nominacja biskupia 28 lipca 1837
Sakra biskupia 16 września 1838
Sukcesja apostolska
Konsekrator Joseph Rosati CM
Współkonsekratorzy Simon Brute
Guy Ignatius Chabrat PSS

Richard Pius Miles OP (ur. 17 maja 1791 w hrabstwie Prince George’s, Maryland, zm. 17 lutego 1860 w Nashville, Tennessee) – amerykański duchowny katolicki, dominikanin, pierwszy biskup Nashville, uważany za ojca katolicyzmu w Tennessee.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszy z siedmiorga rodzeństwa. Gdy miał pięć lat rodzina przeniosła się do hrabstwa Nelson w Kentucky. Katolicy na tym terenie narzekali na brak kościołów i kapłanów. Było to przyczyną braku rozwoju katolicyzmu na całym zachodzie USA. Problem został nieco złagodzony po przybyciu w 1805 roku trzech dominikanów, którzy założyli pierwsze kościoły i szkoły katolickie na zachód od Appalachów. Swe opactwo założyli w Elizabethtown. Tam też młody Richard Miles wstąpił do zakonu przybierając imię Pius. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 września 1816 roku. Pracował następnie jako misjonarz w Ohio. Od roku 1833 był przełożonym swego macierzystego opactwa, a od roku 1837 prowincjałem prowincji św. Józefa, obejmującej całą wschodnią część kraju. W tym czasie liczba katolików w Tennessee rosła z powodu migracji robotników i rzemieślników irlandzkiego pochodzenia, którzy pracowali przy budowie dróg i mostów.

W 1837 roku liczba katolików w Tennessee wynosiła ok. 300 dusz. Brak jednak było kapłanów, a przez to wiara wymierała. Mimo wszystko bullą Apostolatus Officium (z dnia 28 lipca 1837 roku) papież Grzegorz XVI zdecydował utworzyć diecezję dla Tennessee z siedzibą w Nashville. Katedrą został jedyny w tym mieście katolicki kościół Różańca Świętego. Tego samego dnia pierwszym ordynariuszem Nashville mianowano o. Milesa. Sakrę przyjął dopiero ponad roku później w Bardstown, a do swej siedziby przybył w grudniu roku 1838. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu życie religijne zaczęło się powoli rozwijać. Za jego kadencji wybudowano nową katedrę NMP, seminarium duchowne, szpital, a także szkoły katolickie, które oddał pod opiekę Sióstr Miłosierdzia. Zmarł w opinii świętości. W chwili jego śmierci diecezja składała się z 12 tys. wiernych, 13 księży, 14 kościołów, 6 kaplic i 13 misji. Pochowany został pod ołtarzem katedry. W 1972 roku jego ciało ekshumowano i stwierdzono stan nienaruszony. Pochowano je powtórnie w nowej kaplicy w tylnej części katedry.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]