Richard Schirrmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Richarda Schirrmanna w Altenie

Richard Schirrmann (ur. 15 maja 1874 w Gronówko; zm. 14 grudnia 1961 w Grävenwiesbach) – twórca schronisk młodzieżowych.

Richard Schirrmann był synem nauczyciela i sam również wykonywał ten zawód. Egzaminy nauczycielskie zdał w 1895. Uczył w szkole ludowej w Gelsenkirchen. Często wyjeżdzał z uczniami na wycieczki co powodowało niezadowolenie władz szkolnych. Z tego powodu został w 1903 przeniesiony do Alteny w Sauerlandzie, gdzie został członkiem towarzystwa górskiego Sauerländischer Gebirgsverein.

W czasie jednej z kilkudniowych wycieczek jego grupa z powodu złej pogody musiała nocować w szkole w Bröl (Hennef). Pod wpływem tego wydarzenia Schirrmann postanowił zorganizować schroniska młodzieżowe. W 1910 napisał artykuł do Kölnische Zeitung, w którym przedstawił swój pomysł. Wkrótce udało mu się pozyskać niezbedne wsparcie finansowe. W 1912 powstało pierwsze stałe schronisko młodzieżowe na zamku Altena. Schirrmann został jego kierownikiem.

W 1919 powstał Związek Schronisk Młodzieżowych w Rzeszy Niemieckiej. W 1922 Schirrmann został urlopowany od pracy w szkole i poświęcił się pracy w organizacji. W latach 1933-1936 był prezesem Międzynarodowej Organizacji Schronisk Młodzieżowych (International Youth Hostel Federation, IYHF). Od 1948 zajmował się odbudową sieci schronisk młodzieżowych w Niemczech i na świecie. W 1952 został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Linki zewnętrzne[edytuj]