Richard Schirrmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Richarda Schirrmanna w Altenie

Richard Schirrmann (ur. 15 maja 1874 w Gronówku, gmina Braniewo, zm. 14 grudnia 1961 w Grävenwiesbach w Hesji) – założyciel Niemieckiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (Deutsches Jugendherbergswerk, DJH).

Richard Schirrmann był synem nauczyciela, do 15 roku życia uczył się w szkole prowadzonej przez swojego ojca w Gronówku, następnie przez 2 lata uczęszczał do szkoły prowadzonej prze swojego dziadka w Żelaznej Górze[1]. Sam również wykonywał zawód nauczyciela, początkowo bez kwalifikacji pedagogicznych. Egzaminy nauczycielskie zdał w 1895. Uczył w szkole podstawowej (Volksschule) w Gelsenkirchen. Często wyjeżdżał z uczniami na wycieczki, co powodowało niezadowolenie władz szkolnych. Z tego powodu został w 1903 przeniesiony do Alteny w Sauerlandzie, gdzie został członkiem towarzystwa górskiego Sauerländischer Gebirgsverein.

W czasie jednej z kilkudniowych wycieczek jego grupa z powodu złej pogody musiała nocować w szkole w Bröl (Hennef). Pod wpływem tego wydarzenia Schirrmann postanowił zorganizować schroniska młodzieżowe. W 1910 napisał artykuł do Kölnische Zeitung, w którym przedstawił swój pomysł. Wkrótce udało mu się pozyskać niezbędne wsparcie finansowe. W 1912 powstało pierwsze stałe schronisko młodzieżowe na zamku Altena. Schirrmann został jego kierownikiem.

W 1919 powstał Związek Schronisk Młodzieżowych w Rzeszy Niemieckiej (Reichsjugendherbergsverband). W 1922 Schirrmann został urlopowany od pracy w szkole i poświęcił się pracy w organizacji. W latach 1933–1936 był prezesem Międzynarodowej Organizacji Schronisk Młodzieżowych (International Youth Hostel Federation, IYHF). Od 1948 zajmował się odbudową sieci schronisk młodzieżowych w Niemczech i na świecie. W 1952 został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deutsche Biographie, Schirrmann, Richard – Deutsche Biographie, www.deutsche-biographie.de [dostęp 2017-10-06] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]